Strach z UPRCHLÍKŮ v Česku mizí: Nejvíc se bojí nevzdělaní starší lidé!
Česko přestává mít strach z migrantů. Před třemi lety se uprchlíků, jejichž proud na starý kontinent plynul zejména z Blízkého východu, bálo na 47 % respondentů. V listopadu 2016 to bylo 25 % dotázaných a data z letošního března ukazují, že přistěhovalectví jako problém vnímá už jen 17 % Čechů.
Čechy nejvíc trápí vzrůstající ceny a inflace (35 %), výše důchodů (29 %) a zdraví a sociální zabezpečení (18 %). Naopak u nás není problém s nezaměstnaností, jejíž výše se nelíbí pouhým 4 % oslovených. Naší země se podle respondentů netýká ani terorismus (5 %).
Migrační vlna nejvíc zasáhla Německo, ale i tam má míra strachu sestupnou tendenci. Když krize vrcholila, uprchlíků se bálo 76 % našich západních sousedů. Letos číslo kleslo na 38 %, což je skoro stejná hodnota jako v listopadu 2014, kdy činila 37 %. Podle dat Eurobarometru se nebojí se ani Švédové (25 %), Francouzi (17 %) nebo Portugalci (2 %).
Největší strach mají lidé s nižším vzděláním
Průzkum zároveň zjistil, že odpovědi respondentů ovlivňuje věk a dosažené vzdělání. Mladší a vzdělanější lidé se migrace obávají méně, strach roste s věkem a nižším vzděláním. Na 47 % Britů starších 50 let je přesvědčeno, že spolu s uprchlíky roste i riziko terorismu. Lidé ve věku od 18 do 29 let si to myslí jen v 27 % případů.
Méně vzdělaní lidé v Itálii zase zastávají názor, že imigranti ohrožují ekonomiku, protože obsadí pracovní místa místních obyvatel. Myslí si to 48 % dotázaných Italů, mezi vzdělanějšími jen 24 %.