Střídání času rozděluje veřejnost: Lidé se neshodnou, zda chtějí ponechat letní či zimní
31. října se opět změní letní čas na zimní a Češi si znovu posunou čas o hodinu. Často kritizované střídání se snaží řada politiků už dlouhé roky zrušit, zatím ale neúspěšně. Může za to také fakt, že je těžké se shodnout, jaký čas ponechat. Jasno nemají ani čtenáři eXtra.cz, kteří jsou rozděleni na dva tábory.
V anketě redakce eXtra.cz o střídání času hlasovala řada čtenářů. Většina je pro ponechání letního času. "Miluji letní a delší letní večery," píše v komentářích pod anketou Jiřina. Podobný názor má i Monika. "Letní, zimní je nelogický a ještě zhoršuje nedostatek slunečního svitu v zimním období," uvádí čtenářka.
Početný je ale i tábor zastánců zimního času. "Ten zimní je normální středoevropský. A já bydlím ve střední Evropě," píše Zdena. K ní se přidala řada dalších komentujících. "Tzv. zimní čas je ten původní, takříkajíc od Boha, tak když se vrátit k jednomu, měl by to být ten zimní," myslí si Arlette.
Změna se dá přežít
Drtivá většina čtenářů, která se v anketě vyjádřila, pak byla pro zrušení střídání. "Diskuze nad přirozeným a nepřirozeným časem je stejná, jako se hádat o tom, jestli se večeře správně podává v 18 nebo v 19 hodin nebo jestli se v práci musí začínat v 8 nebo v 9 hodin. Naprosto bezpředmětná, čili jak SEČ, tak i SELČ může zůstat bez střídání a zvykneme si na to," míní Ladislav.
Našlo se ale i pár lidí, kterým nepopulární střídání letního a zimního času nevadí. "Každý má něco do sebe. Střídání je fajn, sice je člověk pár dní mimo, ale tak to se dá přežít," říká Monika.
Na zrušení zatím nedojde
Ať tak či onak, termíny střídání času se v Česku ještě dalších pět let nezmění. Informovala o tom ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Změny času měly v Evropské unii skončit původně v roce 2019, členské státy se ale na jednotném čase nedohodly. Následující termín zrušení časového střídání byl letos.