Stříhat doma je zakázáno, o den později zase povoleno. Vládní zmatky kolem kadeřníků
Při stříhání se lidé blízce dotýkají a to je kvůli koronaviru nebezpečné, říkal v pondělí ministr Vojtěch. „Obecně je zakázáno poskytovat tuto službu,“ uvedl šéf resortu zdravotnictví.
Stejně mluvil i jeho náměstek Roman Prymula. „Je závažná činnost, při které může docházet k přenosu. Je úplně jedno, jestli je prováděno v provozovně nebo v domácích podmínkách, tam to může být ještě horší. Určitě to dovoleno není,“ prohlásil.
Jenomže to povoleno je. Mimořádné opatření kadeřníkům práci v soukromí nezakazuje. A ministerstvo průmyslu a obchodu ji navíc vyloženě povoluje. „Kadeřnické a vizážistické služby, pedikúra, manikúra, masérské, rekondiční a regenerační služby lze poskytovat pouze individuálně mimo provozovnu,“ píše se na webu ministerstva.
V úterý tak otočil i Vojtěch, vyzval však, aby kadeřníci i jejich klienti byli ještě zdrženliví. „Ano, je pravdou, že z hlediska toho mimořádného opatření je to psáno na regulaci na provozovny, to znamená, že je možné poskytovat tuto službu poskytovat v domácím prostředí, ale z hlediska zdravotního a epidemiologického to silně nedoporučujeme,“ řekl ministr zdravotnictví.
Kritika od právníků
Za zmatek v pravidlech si ministr Vojtěch vysloužil nekompromisní kritiku ze strany některých právníků. „Celkem mi vadí, když ten, kdo podepíše mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, tvrdí, že něco je podle něj zakázané, aniž to však je zakázané. Kadeřník doma vůbec zakázán tímto opatřením není. Tím opatřením je zakázán prodej služeb v provozovně u holičství, kadeřnictví, pedikúry a manikúry. Nezakazuje tedy provozování této služby jinde než v provozovně, třeba u zákazníka. Pořád platí známá zásada, že co není výslovně zakázáno, je dovoleno,“ napsal třeba advokát Tomáš Doležal na Facebook.
Kadeřnictví se mají otevřít až 25. května, psí salóny se přitom otevřou dřív. I za to čelí vláda kritice, ale také výsměchu.