Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Studentka se kvůli povinné práci se seniory musela vzdát práce a žije z úspor: Co na to ministerstvo

Studentka se kvůli povinné práci se seniory musela vzdát práce a žije z úspor: Co na to ministerstvo
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
boj s koronavirem
V České republice kvůli koronavirové pandemii byl vyhlášen nouzový stav. Řada studentů byla povolána pracovním příkazem do domovů pro seniory. Jedna z povolaných studentek byla nucena cestovat za prací 200 kilometrů a musela opustit svoji práci. Její spolužačka, která byla též povolána, se necítila zdravotně způsobilá a kraj ji přesto vyzval k práci. Co na to říká Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky?

Nový typ koronaviru se rozšířil téměř do všech koutů světa a nákaze se nevyhnula ani Česká republika. Vláda v zemi vyhlásila nouzový stav a dějí se tu věci, o kterých se nikomu ani nezdálo. Velkou nouzi o zaměstnance mají především v domovech pro seniory. Kraje proto začaly rozesílat pracovní příkazy studentům, kteří pokud nenastoupí, bude jim uložena pokuta ve výši 50 tisíc korun.

Už jsme vám přinesli dva příběhy studentek, které mají osobní a nemilou zkušenost s jednáním kraje a školy. Dnes vám odhalíme příběh další studentky, která musela za pracovní povinností cestovat ohromnou dálku, a navíc se musela vzdát práce, ze které platila nájem. Nyní je odkázaná na rodiče a úspory.

Příběh studentky

"V začátku krizového stavu nám univerzita poslala informace o pracovní povinnosti a dotazník, který poslouží krajům k rozděleni studentů na pracovní místa v případě potřeby. Do dotazníku jsem zadala, že bydlím v Hradci Králové. Přesto jsem byla povolána do DS v místě trvalého bydliště, což je cca 200 km. Paní z kraje, která mi volala, mi nebyla schopná moc k práci říci, pouze to, ať se v pondělí dostavím do DS," popisovala jednadvacetiletá studentka. "Kamarádka, kterou vybrali také, oznámila, že se necítí zdravá a nepřijde jí jako dobrý nápad, aby šla mezi seniory. Na to jí paní řekla, že to posoudí lékař a nebo se to bude řešit přes policii, když nenastoupí. Žádného lékaře jsme nenavštívili, testované jsme nebyly," upozornila.

"Při první schůzce nás postavili před hotovou věc, museli jsme podepsat rozhodnutí hejtmana, při kterém nás upozornili na odstavec odkazující na možnou pokutu v hodnotě až 50 000 Kč," pokračovala. "Jako náplň práce máme úklidové práce. Myslela jsem, že jako studentky sociální práce budeme pomáhat v oboru a ne vytírat podlahy, dezinfikovat a vynášet koše a pleny. Nehledě na to, že momentálně uklízeček je tam dost a my 3 studentky jsme tam navíc. Není pro nás tolik práce, a tak tam jsme zbytečně, ale když si na chvíli sedneme, hned máme problém. Pracujeme každý den po-pá 6:30 - 15 hod. S touto pracovní dobou je obtížné stíhat školní povinnosti, přicházím o online výuky a nestíhám pracovat na úkolech. Kamarádka, která pracuje se mnou, je ve 3. ročníku, tudíž musí pracovat na bakalářské práci a připravovat se na státnice a ne uklízet," vysvětlila studentka s tím, že škola jim v této situaci vychází vstříc a nabídla jim, že jim práci budou počítat jako praxi. Praxe je studentce ovšem k ničemu, protože se v oboru nic nového nenaučí.

"Když jsme volali paní z kraje ohledně platu a délky trvání, řekla nám, že vláda nemá čas toto řešit a uvidí se po ukončení krizové situace. Určitě prý dostaneme zaplaceno jednorázově do půl roku od ukončení práce. Musela jsem kvůli povinnosti opustit mé zaměstnání, a tudíž jsem přišla o měsíční plat, ze kterého platím nájem a jiné věci. Na to paní řekla že pro nás práce v DS musí být prioritou a naše dosavadní práce musí jít mimo. Nebýt rodičů a úspor, tak nevím, z čeho bych žila," řekla.

"Není to o tom, že bych nechtěla pracovat, jsem zvyklá pracovat a také dobrovolničit. Nemám problém s cílovou skupinou a rozhodně se jich neštítím, ale jde mi o to, že mě naprosto vytrhli z mého života a ještě vyhrožují pokutou, přitom na úřadu práce je dost zájemců o práci. Je to pro nás hodně nepříjemné období, bojíme se, že se nakazíme nebo nemoc doneseme do DS. Dostáváme sice jednorázové roušky, ale ty nám nejsou moc platné. Měří nám teplotu teploměrem, který měří špatně. Včera ráno jsem měla 33 °C. Hlavně máme pocit, že jako studentky VŠ máme větší potenciál jak pomoci než takto - jednoduše domovy využily pracovní povinnosti, aby nemusely shánět nové zaměstnance nebo hlídání pro děti zaměstnanců (což bych dělala mnohem raději)," pronesla studentka na závěr.

Co na to říká ministerstvo?

Protože se příběhy studentů začaly kupit, rozhodli jsme se kontaktovat Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky a položit jim několik otázek.

Jak studentům bude práce konkrétně kompenzována? Pokud například byli nuceni opustit své pracovní pozice.

"Jde-li o vykonání pracovní povinnosti, u které nelze určit výši náhrady dohodou nebo postupem podle občanského zákoníku, stanoví se náhrada ve výši, která odpovídá obvyklé mzdě za stejné či podobné práce. Při stanovení náhrady za poskytnutí věcného prostředku se vychází z výše nákladů vzniklých povinnému a z obvykle požadované náhrady za použití stejného nebo obdobného věcného prostředku v době jeho poskytnutí. Tato finanční náhrada je poskytnuta dle krizového zákona nejpozději do 6 měsíců," informovalo ministerstvo.

"Pracovní povinnost je ukládána pouze studentům prezenčního studia, tedy většinou nezaopatřeným 'dětem' pobírajícím například přídavek na dítě apod., proto se nebere v úvahu, zda jsou zaměstnáni. Peněžní náhradu je povinen vyplatit orgán krizového řízení, který o omezení práva nebo uložení povinnosti rozhodl."

Jak to, že povolaní studenti nemusí projít proškolením ani testováním na koronavirus?

"Jedná se o mimořádnou situaci podle krizového zákona. Mezi studentem a zařízením nevzniká pracovněprávní vztah. Výkon pracovní povinnosti se považuje za jiný úkon v obecném zájmu. Podmínka výkonu pracovní povinnosti je podle zákona zdravotní způsobilost. Vychází se z předpokladu, že student, pokud má příznaky, tak je dostatečně kompetentní k rozhodnutí se nechat testovat, již v zájmu svých blízkých, a pokud je pozitivně testovaný, tak to nahlásí příslušnému krajskému úřadu. V současnosti u rizikových služeb pro seniory dochází k testování zaměstnanců, takže pokud by nastoupil, tak by i on byl otestován," napsalo ministerstvo.

Skutečnost odporuje odpovědím ministerstva

Ovšem v praxi téměř nic nefunguje tak, jak by mělo. Povolaná studentka v předchozím rozhovoru (více zde) zmínila, že ačkoli již pracuje v domově pro seniory, testováním ani jednou neprošla. Zaměstnanci sice ano, ale dodnes nemají výsledky.

"V případě, že není schopen ze zdravotních důvodů uloženou pracovní povinnost konat, doloží tuto skutečnost lékařským posudkem, který vystaví poskytovatel zdravotních služeb určený orgánem, jenž vydal pracovní příkaz nebo uložil pracovní výpomoc. Tento poskytovatel je povinen přednostně provést lékařskou prohlídku příslušné fyzické osoby a posoudit zdravotní způsobilost osoby k předpokládané práci," vysvětlilo ministerstvo. Nicméně jak už studentka výše v rozhovoru zmínila, její kamarádka, ačkoli se necítila zdravotně způsobilá, kraj ji na žádnou lékařskou prohlídku neposlal.

Ministerstvo také zmínilo, že student má právo odmítnout v zákonem stanovených případech. Jenže někteří odmítli a škola je nadále nutila do pracovní povinnosti nastoupit. Jak se k tomu staví ministerstvo? "Ministerstvo práce a sociálních věcí tento postup považuje minimálně za neetický. Orgánem krizového řízení, který je oprávněn vynucovat plnění pracovní povinnosti, je kraj. Škola nemá žádné kompetence k tomu udělovat jakékoliv sankce," upozornili.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy