SUCHO V ČESKU: Je kritický nedostatek vody a brzy nám ji ZAKÁŽOU používat! Co se stane?
V posledních dnech sužují Českou republiku šílená vedra. Zásoby pitné vody se rychle vyčerpávají a za to nemůže jenom sucho, ale z velké části se na tom podílí téměř každý Čech, který by měl v takovýchto teplech s vodou zacházet rozumně, což se ale absolutně neděje.
Dříve uměli lidé mnohem lépe hospodařit. Téměř každý měl u domu nějaký sud, barel, starou vanu nebo jakoukoliv nádobu na pitnou vodu. Jenže od toho řada Čechů v posledních letech ustoupila. Enormní teploty nejsou ničím novým a v Česku přetrvávají v létě již pravidelně šest let. Podle České geologické služby je posledních šest let nejsušším obdobím za poslední dekády.
Lidé jsou v dnešní době, co se týče zacházení s vodou, rozmazlení Pitnou vodu používají na mytí auta, zalévání zahrady nebo s ní splachují.
Server irozhlas.cz udělal test, aby si lidé uvědomili, kolik zbytečně za jeden den proteče pitné vody. A výsledky jsou opravdu alarmující. Jenom za včerejšek Českem proteklo tolik pitné vody, že kdyby ji lidé využívali jen k pití, vydržela by na rok a půl.
Podle nejnovějších výsledků Češi používají hlavně pitnou vodu do svých zahradních bazénů, což je opravdu velký problém. Samozřejmě že pokud nechceme onemocnět, je nutné například vařit z pitné vody, mýt nádobí nebo oplachovat potraviny. Ale existují situace, kdy bychom si pitnou vodu klidně mohli odpustit. Typickým příkladem je splachování toalet. V tomto případě člověk absolutně nepotřebuje pitnou vodu.
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací odhaduje, že do toalet spláchneme až 25 procent osobní spotřeby pitné vody. Aplikace 24 hodin pitné vody v Česku zhruba odhadla, že se do toalet za 24 hodin u nás spláchlo neuvěřitelných 214 570 350 litrů pitné vody. Tolik vody by Češi vypili za osm dní. A to už by se měli Češi opravdu zamyslet nad tím, jak zacházejí s pitnou vodou.
Extrémní vedra již donutila některé obce v České republice k razantním zákazům. Na jižní Moravě už zakročili proti plýtvání s vodou. Vísky na Blanensku a Džbánice na Znojemsku už zakázaly zalévání zahrad a napouštění bazénů z obecního vodovodu. Situace je natolik vážná, že na Moravskokrumlovsku zakázali dokonce zalévat vodou z potoků a řek.
Dodržování těchto nařízení budou kontrolovat úředníci a strážníci. A pokud jste si mysleli, že jste na všechna tato opatření vyzráli tím, že máte studnu, tak se nenechte vyvést z omylu. I vám může být zakázáno používat vodu z vaší vlastní studny, protože se můžete klidně nabourat na nějaký hlavní tok a čerpat právě z něj vodu skrz vaši studnu.
Problémem je, že většina lidí ignoruje příkazy měst a obcí, aby šetřili s vodou a nakládali jinak. Za porušení hrozí pokuta až 50 tisíc korun, reálně není zákaz zalévání ale vymahatelný. Je opravdu těžké někomu dokázat, jak a z čeho zaléval třeba svoji zahradu.
"Kdyby si někdo zaléval z obecního navzdory zákazu? Tak moc s tím nezmůžeme. Zákaz je apelem, prosbou a jeho porušení morálním prohřeškem. Z místních se všichni znají, to by si tady nikdo nedovolil. Ale rekreanti? S těmi nic nenaděláme. Když se bude zákaz porušovat, tak voda prostě nebude," řekl Právu místostarosta obce Plískov na Plzeňsku Martin Drnec.
A ani meteorologové nemají zrovna příznivé zprávy. V nadcházejících dnech nemá přijít až takový déšť a bouřky, aby naplnil vyschlé studny, řeky a potoky. "Ve středu se mohou objevit přeháňky na Šumavě, ve čtvrtek už v celém kraji, ale jen místy,“ informovala Petra Polívková z plzeňského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Bohužel si budou muset Češi na nějakou dobu na taková vedra zvyknout, protože rozhodně nehodlají polevit.