Švábův gang předčil i orlické vrahy: Únosy, vydírání a vraždy. Za vším byl Dejdarův švagr!
Michael Šváb byl prý vždy snílek s přehnanými očekáváními. Chtěl proniknout do Ameriky, točit velkolepé filmy a i později jeho zločinecké plány vykazovaly těžce megalomanské tendence. Gang, který vedl, unášel zámožné podnikatele na exotická místa, kde je poté vydíral a v některých případech i vraždil. V podcastech a článcích se praktikám Švábova gangu věnoval i Josef Klíma či Jaroslav Kmenta. Redakce eXtra.cz pro vás připravila shrnutí kauzy vycházející jak z jejich vzpomínek, tak z dobových článků a reportů od soudu. Jaká byla cesta švagra Martina Dejdara od natáčení filmů až do cely, ve které si odpykává doživotní vězení za několikanásobnou vraždu?
Když jsme psali o seriálu Devadesátky a známé kauze orlické vraždy, pozastavovali jsme se nad tím, jak málo skupina kolem Karla Kopáče svým šíleným vražděním vydělala peněz - za necelé dva roky "utržili" za pět vražd ani ne tři miliony. To je, cynicky řečeno, za to riziko velmi málo. Byli ale i zločinci, kteří se svými plány mířili mnohem výš.
Michael Šváb vždy chtěl točit velkolepé filmy. Na začátku devadesátých let odjel do USA žít svůj americký sen. Čekala ho tam však jen tvrdá práce ve fabrice na Aljašce. Michal byl extrovert s obrovskými plány, takže když ve Státech neuspěl, vrátil se s nepořízenou zpět. Jeho sestra se mezitím v Čechách seznámila s Martinem Dejdarem a v roce 1994 mají Šváb se svou americkou přítelkyní a Dejdar s přítelkyní Danielou velkolepou dvojitou svatbu. Dejdar v rodině, to byla pro Švába obrovská příležitost. Ke slovu přichází Švábova výřečnost a přesvědčuje Dejdara, aby s ním šel do velkolepého filmového projektu jménem Panství.
Film byl ale obrovský propadák. Finanční, divácký i umělecký. Na rok 1999 měl mamutí rozpočet přes 170 milionů korun a stal se jedním z nejdražších filmů české historie. Navíc neměl žádnou zahraniční produkci, která by část nákladů nesla. Martin Dejdar tehdy vyjednal obrovské půjčky od bank. Přestože byl film hvězdně obsazený, mezi herci byl třeba slavný Angličan Peter O'Toole, film diváci nepřijali. Na webu ČSFD má průměrné hodnocení diváků 43 procent, což téměř mluví za vše. Dejdarova produkční společnost podle informací na ČSFD spadla do obrovských dluhů, které splácela 13 let.
Od filmu k únosům
Druhým filmařským počinem, na kterém Šváb pracoval, byla seriálová adaptace Bídníků, při níž sliboval producentům, že pro seriál dokáže sehnat Johna Malkoviche. Produkce mu uvěřila a Šváb obratem zpronevěřil 11 milionů korun, za což si odseděl šest a půl roku ve vězení, na které navázalo dalších pět let za pokus o vydírání podnikatele. Na filmovém plátně tedy Šváb rozhodně neuspěl. A zřejmě se rozhodl, že když nemůže gangsterky točit, začne jednu žít. Ke gangsterskému životu přičichl prý již v roce 2001, kdy se pokusil přepadnout a dost bizarně vydírat svého kamaráda, který o celé události promluvil až po letech v rozhovoru pro novinky.cz.
„Když jsme tam přijeli, on z ničeho nic vytáhl v autě paralyzér a dostal jsem ránu, která mě ale neochromila. Pak mi ho přiložil znovu ke krku, až mi do něj vypálil doslova díru. Způsobilo mi to hlubokou tržnou ránu. Řval jsem na Michala, co blbne, co se děje. On mi odpověděl, že mu nic jiného nezbývalo, že to musí udělat, že potřebuje peníze, že je v prdeli, odsouzený a že potřebuje utéct a nějak žít," říkal podnikatel s utajenou identitou pro Novinky.
Gangster na plný úvazek
Po odsedění trestu za zpronevěru se Šváb definitivně rozhoduje: jeho další kariéra bude už jen ve zločinu. Spojuje se s několika lidmi - další hlavní postavou byl podle policie Libor Skopalík. Šváb si vymyslel identitu Roberta Kelnera, bohatého podnikatele, který mu v jeho plánu sloužil jako lákadlo na další byznysmeny. Ty měl v úmyslu vždy vylákat do zahraničí, tam jim začít vyhrožovat likvidací jich samotných i jejich rodiny a shrábnout bohaté výkupné. Jako první se gangu podařilo vylákat velmi bohatého investora v informačních technologiích. Jeho jméno redakce zná, ale i z důvodů, které popíšeme níže, ho nebudeme zveřejňovat - nepadlo ani během následného soudního procesu.
V červenci 2011 si se svou první vyhlédnutou obětí dávají schůzku kvůli údajné charitě, na kterou postižený podnikatel už předtím velmi často přispíval. Podnikatele vylákal pod identitou Roberta Kelnera, který s ním chtěl probrat svůj údajný obrovský dar. Podnikatel se tehdy zachoval poněkud naivně a na schůzku dorazil. Gang, tedy Šváb a v té době tři kumpáni, ho zajali, spoutali a řekli mu, že si někdo objednal jeho smrt a jediná šance, jak přežít, je zadavatele vraždy přeplatit. Po měsíčním vydírání a mučení nakonec podnikatel podlehl a na účet Švába převedl dva miliony dolarů, v té době asi 34 milionů korun. Gang ho poté pustil a nechal odletět do Prahy. Vydírání podnikatel z těžko pochopitelného důvodu neohlásil a gang tak mohl vesele řádit dál. Až na to, že další vydíraní podnikatelé často skončili mrtví, přitom by se to ale nemuselo vůbec stát.
Od únosů k vraždám
V listopadu 2012 nalákal Šváb podle obžaloby dalšího bohatého podnikatele. Tentokrát však nešli naslepo, Šváb se se svou budoucí obětí velmi dobře znal. I proto měl zřejmě případ takový konec, jaký měl. Podnikatele dopravili do Dubaje, kde mu slibovali nadějné obchodní jednání, prý se týkalo jakéhosi developerského projektu v Bratislavě. Na smluveném místě, v luxusním bytě, který měl Šváb pronajatý spolu se třemi komplici - zmíněným Skopalíkem, Petrem Klementem a novým kumpánem Jiřím Přeučilem, kterého naprosto neuvěřitelně potkali až na místě a zasvětili do svého plánu. Samotný Šváb naopak z Dubaje odletěl, nechtěl si zašpinit ruce a chtěl mít alibi.
Po setkání s podnikatelem pokračovali v ověřeném schématu. Přepadení, vydírání, vylákání kreditek a údajů k bankovnictví. Protože však podnikatel znal identitu hlavy gangu, nemohli ho pustit. Druhý den pak přistoupili k odpornému plánu. Podnikatele podle výpovědi právě Přeučila, který byl určený jako řidič, donutili vypít láhev alkoholu a odvezli ho do pouště, kde mu slíbili, že ho nechají jít. Podnikatele však po vystoupení začali dusit, a když ležel na zemi, zabili ho několika ranami kamenem do hlavy a zakopali. Jeho tělo se nikdy nenašlo. Z účtu zavražděného zmizely podle obžaloby skoro 2 miliony korun.
Panika a výstřel do zad
Zřejmě nejzpackanější akci předvedla Švábova banda při vydírání pražského podnikatele Petra Vlacha. Pod záminkou schůzky kvůli prodeji podnikatelových pražských vil ho vylákali do francouzského Nice. Akce vypadala naprosto stejně. Jakmile podnikatel Vlach dorazil, byl přepaden Švábovými kumpány a vydírán. Skupina po něm chtěla 40 milionů korun za to, že ho nezabijí. Vlach ale tolik peněz neměl. Podnikatele dokonce přinutili zavolat domů a uklidnit strachující se rodinu. Následovala ale chyba, která možná byla pro celý gang osudná. Vlach totiž volá svému osobnímu bankéři, aby prodal veškerý jeho majetek v hodnotě asi 10 milonů a peníze převedl na Švábův rakouský účet. Bankéř ale tušil, že něco není v pořádku, a kontaktoval Vlachovu rodinu. Tím možná ukončil řádění gangu, ale také Vlacha odsoudil k smrti.
Vlachovi se totiž znovu ozvala manželka se špatnou předtuchou, a protože tušila, že pachatelé telefon poslouchají, svému manželovi řekla, že už jsou na cestě na místo a telefony sledují. Únosci podle obžaloby a pozdějších výpovědí začali panikařit a rozhodli se opustit Nice. Skupina se tedy další den přesouvá do Itálie a během dvou dnů se celý gang i s rukojmím setkává na rakousko - italských hranicích. Když si Vlach chtěl odskočit a gang mu odepnul pouta, Petr Klement ho podle obžaloby střelil zezadu do hlavy. Z jeho účtu pak zmizelo necelých dvě stě tisíc korun.
Ukradli pravého Renoira za stovky milionů?
Měli zálusk i na šampiona Staszka
Krádež obrazů byl však jejich poslední čin. V roce 2013 spadla klec, zřejmě díky případu zavražděného Petra Vlacha policie konečně přišla gangu na stopu. Zároveň na veřejnost vyplouvá i několik poměrně zajímavých faktů. Skupina měla třeba zálusk na tehdejšího českého i světového pokerového šampiona Martina Staszka, kterého chtěli vylákat do zahraničí a klasickým způsobem vydírat. Staszko o tom neměl ani tušení, o všem se dozvěděl až při tiskovce policie.
Do případu pomohl nejvíce světla vnést jeden ze Švábových kumpánů Daniel Dimitrov, který se rozhodl přiznat a spolupracovat s policií. Díky tomu máme detailní náhled do celého případu. Konečné rozsudky byly následující: Šváb a Klement dostali doživotí, Petr Klement odešel s 30 lety. Spolupracující Dimitrov dostal 20 let. Miroslav Malík a Jiří Přeučil dostali 8, respektive 5,5 roku ve vězení a Skopalíkův bratr Petr skončil ve vězení na čtyři roky.
A motiv? Šváb u soudu uvedl, že poté, kdy by vydírali ještě několik dalších lidí, měl plán koupit si jachtu, nakoupit v Karibiku velké množství kokainu a živit se jeho prodejem v Austrálii. Jakkoli neuvěřitelné se to může zdát, opravdu to údajně byla motivace pro všechno násilí, popsané na řádcích výše.