Svatá Lucie noci upije: Podle legendy si dívka sama vypíchla oči, aby zachovala svoji čistotu
Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Tradiční pranostiku zná asi každý. Znáte ale i další pranostiky, které se k Lucii vážou? Kromě nich praví o svaté Lucii i legenda, podle níž si pro zachování čistoty měla raději sama vypíchnout oči, než by přijala snoubence, jemuž byla zaslíbena.
Legenda o svaté Lucii
Lucie se narodila zřejmě roku 284 do zámožné rodiny v sicilských Syrakusách. Již v dětství dala slib čistoty křesťanskému bohu. Rodiče ji ovšem přesto proti její vůli zaslíbili váženému pohanskému mladíkovi. Lucie s nastávajícím svazkem nesouhlasila, ale odpor byl marný. Legenda říká, že když se dozvěděla, že onen mladík na ní nejvíc miluje její oči, vydloubla si je a nechala mu je poslat. Druhý den se jí však zrak vrátil a Panna Maria ji obdarovala ještě krásnějšíma očima.
Zhrzený snoubenec dívku pak udal císaři Diokleciánovi, což byl vyhlášený pronásledovatel křesťanů. Ten ji údajně chtěl za neochotu zříci se křesťanství znečistit, a tak ji dal odvézt do nevěstince. Její vůle byla ale dle legendy tak silná, že když přišli vojáci, nedokázali s ní fyzicky pohnout. Stejně tomu bylo i s párem volů. Zlomit ji nedokázalo ani mučení a horká pryskyřice, kterou jí lili na kůži. Ve vzteku ji pak měl probodnout kat. Podle jiné pověsti to však byl sám zhrzený mladík. V době smrti jí bylo kolem 20 let.
Ještě před svým tragickým skonem však měla Lucie předpovědět pád císaře Diokleciána a nástup křesťanské víry. Což se naplnilo. Dioklecián do roka padl a o devět let později Konstantin I. Veliký povolil křesťanství.
Pranostiky na svatou Lucii
Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá.
Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len.
Jaké jsou dni od sv. Lucie do Božího narození, takové jsou též měsíce příštího roku.
Svatá Lucie je královna noci.
Umaže-li si Lucie šaty od bláta, bude si je po celý leden přepírat.
Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc.
Význam jména Lucie
Jméno Lucie se u nás těší velké oblibě. Původ má v latinském slově "lux", což značí "světlo". Samotné jméno Lucie tedy znamená "světlá" či "zářící".
Proč má svatá Lucie "upíjet" noci?
"To rčení o nejdelší noci na Lucii vzniklo před změnou kalendáře v 16. století, kdy zimní slunovrat skutečně připadal na dobu kolem 13. prosince. Ale po přijetí gregoriánského kalendáře už to neplatí," vysvětlila Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu pro Český rozhlas.
Podle původního juliánského kalendáře se svátek svaté Lucie tedy slavil, dá se říci, 23. prosince. Přijetím gregoriánského kalendáře roku 1582 došlo k posunu svátku Lucie o deset dní zpět. Zimní slunovrat ovšem zůstal logicky na místě - tedy jej nyní slavíme 21. až 22. prosince a pranostika již nedává smysl.