Svatby v době koronaviru: Jak to bude s hosty a rouškou při novomanželském polibku
Když byl v České republice vyhlášen nouzový stav, kvůli koronavirové pandemii, leccos se tady změnilo. Vláda začala přijímat speciální opatření, která mají zamezit šíření viru. Mezi ně patřil i zákaz shromažďování a pořádání soukromých akcí, kam spadaly i svatby.
Povolení svateb
Vláda schválila společně s plánem rozvolňování dalších opatření, že od 20. dubna bude možnost pořádat svatby za určitých podmínek. Pokud bude situace spjatá s koronavirem ustupovat, bude možné od 8. června pořádat i větší svatby ovšem za zvláštních podmínek. Svatební agentury si stěžují na nejasné podmínky pro větší obřady.
Podmínky svateb
Ministerstvo vnitra uveřejnilo na svém webu pravidla pro konání svateb. Stejné budou platit i pro vstup do registrovaného partnerství.
Omezený počet hostů
Na svatbách bude platit omezený počet hostů. Obřadu se může zúčastnit maximálně deset lidí. Takže vedle svatebčanů, svědků, oddávajícího a matrikáře mohou dorazit jen čtyři další hosté. V pokynu ministerstva se píše, že se mezi ně počítá i tlumočník, pokud je ho potřeba. Svateb se nemohou účastnit asistentky pro organizaci obřadu nebo hudebníci zajišťovaní obcí.
Polibek bez roušek
Snoubenci nebudou muset absolvovat první manželský polibek v rouškách. "Snoubenci v průběhu sňatečného obřadu nejsou povinni nosit ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), který brání šíření kapének," je napsáno v dokumentu.
Ostatní účastníci by měli být v rouškách. Ti, kteří budou předkládat doklady totožnosti, tedy svědci či tlumočník, si mají kvůli identifikaci pro matrikáře v patřičné vzdálenosti na chvíli odkrýt obličej.
Hygienická pravidla
Na svatbách budou muset platit speciální hygienická opatření. Ministerstvo doporučilo, že pokud je venku hezké počasí, bude lepší, aby se svatby konaly venku. "Vnitřní prostory, kde se svatby konají, je vhodné co nejvíce větrat. Povrchy, jichž se osoby zúčastněné při obřadu dotýkaly po každém obřadu vydezinfikovat," vzkazuje ministerstvo vnitra.
Úřad by měl také pro každého účastníka obřadu, který se podepisuje, sehnat vlastní pero. "Psací potřeby i stůl, na němž docházelo k podpisu potřebných dokumentů, případně další potřeby užité při obřadu, je nutno po každém obřadu vydezinfikovat. Doporučujeme, aby přinejmenším matrikářka měla při obřadu a všech úkonech s ním spojených gumové rukavice," stojí v pokynech pro konání svateb.
Písemná dokumentace se podle pokynů ministerstva dezinfikovat nebude. Zatímco ruce podané ke gratulaci se dezinfikovat musí.