Svatomartinské hody nejsou jen o víně: Pečenou husu si nemusíte dávat jen s knedlíkem
Blíží se svatomartinské slavnosti a s nimi neodmyslitelně spojené posvícení. Tradiční pokrm je sváteční pečená husa. Jako příloha se používá zelí s knedlíkem nebo lokšemi. S webem Toprecepty vám přinášíme pár tipů, jak si připravit to nejlepší svatomartinské menu.
Dne 11. listopadu si každý rok připomínáme svatého Martina a na jeho počest se po celé republice konají svatomartinské slavnosti. S tímto datem je spojeno také množství tradic, například otevřít si v 11 hodin a 11 minut první lahev svatomartinského vína. To dostalo své označení právě díky tomu, že se ten den tradičně otevíraly první lahve mladého vína, jehož sklizeň proběhla daného roku. Jeho konzumace je pak doporučena do konce prosince.
Husí slavnosti
K svatomartinským slavnostem patří husa. Na den svatého Martina se restaurace mohou přetrhnout se sváteční speciální nabídkou a většinou bývá všude plno. Sváteční pečenou husu si ovšem můžete v klidu připravit i v pohodlí domova a vůbec to není složité!
S přípravou je doporučováno začít den předem. Husu osolíme, ze všech stran posypeme kmínem a do dalšího dne uložíme do lednice. Před samotným pečením je pak třeba vytáhnout ji minimálně dvě hodiny předem, aby získala pokojovou teplotu. Do pekáče k ní můžeme přidat nakrájená jablka, cibuli nebo ji přelít vínem. Základ je kmín, zbytek již na chuti. Pokud máte chuť experimentovat, můžete vyzkoušet například tento recept na husu s rolovaným bramborovým knedlíkem.
Návod na přípravu krok za krokem přináší i web Toprecepty.cz.
K huse knedlík nebo lokše
Jako přílohu můžete zvolit i lokše a překvapí vás, jak jednoduchá je jejich příprava. Brambory uvaříme ve vodě ochucené kmínem, rozšťoucháme je, přidáme mouku a uděláme vláčné polotuhé těsto, ze kterého následně vypracujeme bramborové placky.
Připravit si k ní můžete ale i jednoduché a rychlé bramborové knedlíky a stejně tak kynuté houskové knedlíky.
Také možností, jak zpracovat zelí, je mnoho. Výborné jsou kombinace se strouhanými jablky, které zjemňují chuť. Například červené zelí s jablky a řepou.
Jednoduchý svatomartinský dezert
Jako sladkou tečku si můžete dát oblíbený dezert našich babiček, svatomartinské rohlíčky. Těm se říká též martiny, martinské podkovy, roháče či rohy. Čeští obrozenečtí historici tvrdili, že tvar rohlíčků podobný růžkům vymysleli pekaři proto, že svátek svatého Martina vychází na období slavností Baccha, jinak také Dionýsa, boha vína a opilství, který je často zobrazován právě s růžky.
Svatomartinské rohlíčky si upečete téměř za půl hodiny. V tomto receptu například stačí smíchat hladkou mouku, smetanu na vaření a tuk. S náplní do nich můžete být kreativní dle libosti. Používají se ořechy, mák, tvaroh ale i mrkev.