Švédsko všem vytřelo zrak: Koronavirus nechali řádit na volno, teď mají méně nakažených
Švédský epidemiolog Anders Tegnell pro deník The Financial Times uvedl, že kolektivní imunita v souvislosti s koronavirem je úspěšná a podle něj může za pokles počtu nakažených. "V jiných zemích podle mě bude kritičtější situace. Pravděpodobně tam budou zranitelnější," sdělil Tegnell s tím, že země chtěla díky jarnímu promoření především zpomalit šíření nemoci, aby se zdravotnictví nezhroutilo z vysokého počtu nemocných.
Oproti Švédsku, ve kterém se koronavirová situace zlepšila, se v ostatních zemích epidemie naopak zhoršuje. Přitom ještě na konci července se země potýkala s více než 1 300 nakaženými a dokonce byla v České republice na seznamu rizikových zemí. Za 10. září však bylo odhaleno pouze 201 pozitivně testovaných. Zato například Česká republika se ten samý den potýkala s masivním nárůstem, a to s více než tisíci nově nakaženými. Švédská zdravotní agentura dokonce uvedla, že ze 120 tisíc testů zaznamenaly laboratoře jen 1,2 % nakažených.
Švédsko narozdíl od Česka ani nezavedlo povinná opatření jako například nošení roušek. Lidem bylo jen doporučeno zakrývat si dýchací cesty v uzavřených prostorách. Na počátku pandemie navíc zavřely školy pouze pro studenty starší 16 let. Naopak ty české byly uzavřeny pro všechny žáky a studenty. "Podstatou naší strategie je, aby lidé sami pochopili, že je třeba dodržovat určitá doporučení. Neexistuje žádné další řešení, dokud nebude vakcína. Obyvatelé Švédska si to vzali k srdci," objasnil generální ředitel švédské agentury pro veřejné zdraví Johan Carlson podle deníku The Guardian.
Země ale nebyla úplně bez omezení. Zakázala například shromáždění nad padesát lidí a důchodcům nad 70 let doporučila izolaci. Zároveň upozornila na dodržování rozestupů. Veškeré restaurace, bary, posilovny i obchody však byly v běžném provozu. "Na konci uvidíme, jak moc velký rozdíl bude mezi strategií, která je udržitelnější a kterou je možné uplatňovat dlouhodobě, a strategií, která znamená uzavření země, otevření země, uzavření země, otevření země," dodal Tegnell.
Desetimilionové Švédsko dosud zaznamenalo na 87 000 případů nákazy a na 6 000 úmrtí. Na počet obyvatel je to sice mnohem vyšší počet obětí, než má Česko a mnoho dalších zemí, ale zase nižší než má například Itálie, Španělsko nebo Velká Británie.