Vakcína proti koronaviru? Pro všechny tak za 5 let a neví se, jestli bude vůbec fungovat
"Bude to trvat čtyři až pět let, než každý na této planetě dostane vakcínu," řekl výkonný ředitel Serum Institute v Indii Adar Poonwalla pro Financial Times. Farmaceutické společnosti podle něj nezvyšují výrobní kapacitu vakcín proti koronaviru dostatečně rychle. Proto nemohou v krátké době očkovat všechny lidi na světě. Sám odhaduje, že stejně jako u očkování proti spalničkám, bude nutná dvoudávková vakcína. Pro celou populaci tak bude potřeba 15 miliard dávek.
"Vím, že svět chce být optimistický, ale neslyšel jsem, že by se někdo právě teď blížil k této úrovni," sdělil Poonwalla. Firma Serum Institute se kvůli vývoji vakcíny dohodla již s pěti dalšími institucemi, mezi nimiž je i AstraZeneca. Partnerství uzavřou pravděpodobně i s ruským výzkumným ústavem Nikolaje Gamaleji a výrobou ruské vakcíny Sputnik. Společnost zároveň přislíbila, že vyrobí jednu miliardu dávek proti koronaviru. Polovina z nich měla připadnout Indii.
Serum Institute je objemově největším světovým výrobcem vakcín a každý rok vyrobí 1,5 miliardy dávek proti infekčním chorobám, jako je například obrna, spalničky nebo chřipka. Vakcíny se používají ve více než 170 zemích.
Koronavirus nezmizí úplně
Ani evropský šéf Světové zdravotnické organizace Hans Kluge nevkládá do vakcíny proti koronaviru velké naděje. "Z různých stran se ke mně neustále dostává, že vakcína znamená konec epidemie, ale tak to není. Nevíme ani, zda vakcína bude účinná pro všechny skupiny populace. Objevují se náznaky, že nebude u všech fungovat stejně. Pokud budeme muset objednávat různé typy vakcíny, bude to opravdu logisticky náročné," uvedl Kluge pro agenturu AFP.
Ostrý kritik vlády lékař Jan Hnízdil: Povinné roušky jsou zvrácenost, pitomce ze sebe dělat nenechám
Výkonný ředitel Nadace pro výzkum vakcín v USA Peter Hale informoval, že do roku 2023 by mohly být očkovány tři čtvrtiny světové populace. Musely by ale být vyrobeny alespoň dva druhy vakcíny se 75procentní ochrannou proti nemoci. "To by mělo stačit k omezení šíření infekce a zastavení pandemie - i když to není dost na to, aby byl virus minulostí," ukončil Hale.