Světová jednička v celostní medicíně přijíždí do Čech a tvrdí: Pohlížejte na sebe jako na celek a buďte zdraví
Učte se číst signály
Stále více se ukazuje, že častěji nemocní jsou ti, kteří mají náročné povolání, jsou ve větším stresu, musí se přizpůsobovat stále novým podmínkám. Tělo tyto změny, zdá se, jakž takž přijímá. Psychika však ne – což nemusíte ani hned poznat. Odpovědí jsou pak například nevysvětlitelné bolesti zad nebo opakující se záněty, které téměř nemají původ, protože laboratorní krevní testy či jiná lékařská vyšetření je mnohdy ani neukážou. Tyto chronické obtíže spadají totiž do velké množiny nemocí psychosomatických. O co se jedná? Psychosomatická medicína vychází z předpokladu, že duše je zrcadlem zdraví a naopak skrze zdraví je možné poznat i neklid v duši. To, že vás často bolí hlava nebo pálí svaly, nemusí znamenat, že máte problém konkrétně v této oblasti – může to být volání vaší duše po klidu a trochu volnějším tempu. „Žádná choroba se nám neděje jen tak. Proto častokrát není řešení vzít si prášek a čekat, že se to nějak spraví. Zatímco takto sice můžete některé příznaky utlumit, příčinu nevyřešíte. Ta je schovaná ve vaší psychice,“ říká zakladatel celostní medicíny dr. Ruediger Dahlke a dodává: „Zdraví není nemít bolesti nebo teplotu. Zdraví je cítit se dobře a být šťastný. Nemoc je symbol. Ten se musíme naučit přeložit!“
Vy jako puzzle
Každá nemoc má „vzorec“. Ten je tvořen tím, co prožijeme, tím, co jíme, tím, jak se máme rádi nebo naopak neradi, naším sebevědomím, naší schopností pomáhat. Představte si, že všechno, co se vám v životě děje, jsou jednotlivé puzzle, které musíte poskládat do obrazce svého zdraví. Pokud vám však něco je, lékař dokáže pracovat jen s tímto jedním dílkem skládanky. „Pacient může mít například srdeční arytmii. Lékař mu dá v první řadě Holterův monitor a pak se podívá na výsledky. Ty většinou neprokážou nic, co by ukazovalo na to, že pacient je skutečně nemocný. Pro jistotu předepíše léky a tím návštěva končí,“ popisuje Ruediger Dahlke. „Jenže k bušení srdce se přidá příšerné bolení kloubů nebo nevysvětlitelné vibrace těla. Neurolog provede vyšetření, jejichž výsledky vám mnoho neřeknou. Opět totiž neprokážou žádný velký problém, který by to mohl způsobovat. Bez nálezu není léčby. Po pár dnech se mohou přidat třeba žaludeční problémy nebo intolerance některých potravin. Jenže ani gastroenterolog vám nenajde příčinu – maximálně lokálně zaléčí následek některým ze širokospektrálních léků. Vy se cítíte nemocní, je vám zle, všichni vám tvrdí, že jste zdrávi. A nikdo se na vás nepodívá jako na celek,“ uvádí Dahlke jeden z největších problémů dnešní medicíny.
Sebepoznání je základ
Psychosomatická medicína uznává jeden předpoklad – stejně tak jako si dokážete přivodit nemoc, si dokážete napomoci ke zdraví. Ruediger Dahlke byl jeden z prvních, kteří začali pořádat přednášky na toto téma a učit lidi naslouchat svému vlastnímu tělu a žít tak, aby nebyly popírány žádné zákonitosti zdraví. Cílem jeho aktivit je podpora pacienta na cestě k převzetí odpovědnosti za svůj život, sebepoznání a udržení si či znovuzískání zdraví. Nemoc je v jeho teorii vnímána jako symbol duchovně-duševního „stavu“, který se naučíte vyložit a pochopit a poté s ním můžete dále nakládat tak, abyste nebyli jen odkázáni právě na „puzzlování“ – dílčí řešení problémů, které (ne)máte. „Nikdy nezapomínejte na to, že třetí nejčastější příčinou úmrtí jsou právě léky,“ varuje Dahlke. „Snažte se se svou nemocí pracovat na vyšší úrovni,“ dodává. Tou může být nejen čtení symbolů nemoci, ale i meditace, jóga a dobrá strava. Podle Dahlkeho jsou například větším zabijákem zdraví mléčné produkty než třeba kouření. „Nespočet nejnovějších studií dokazuje, že mléčné výrobky přispívají ke vzniku nemocí daleko víc než pár cigaret,“ tvrdí Ruediger Dahlke
Nebuďte k sobě lhostejní
Pokud se chcete jakkoli začít starat o svou duši a tak i celé tělo, zkuste si přečíst některou z publikací o celostní medicíně, která vás naučí chápat vztahy mezi tělem a duší. Například Ruediger Dahlke jich vydal již mnoho, například Nemoc jako cesta, Nemoc jako symbol, Nemoc jako řeč duše, Agrese jako šance, Zákony osudu - pravidla hry pro život nebo Princip stínu - smíření s naší temnou stránkou. Vedle toho okuste třeba jógu nebo meditaci. Na doma si můžete pořídit například audioprogramy ve formě vedené meditace na CD, které jsou rozdělené přesně podle symbolů nemocí.
Můžete také navštívit přednášku dr. Dahlkeho Nemoc jako symbol a Strava pro klid v duši (konají se 18. 9. 2015 v Praze v htl. Pyramida – více na: www.dahlke.cz) či celodenní seminář, který vás naučí dekódovat signály, Nemoc jako symbol (19. 9. 2015). A v neposlední řadě – nestyďte se začít spolupracovat se specialistou na psychosomatickou medicínu, který vám pomůže zásadní symboly rozklíčovat a odhalit tak, abyste s nimi už nadále dovedli pracovat sami.