Švýcarsko povolilo rakve dobrovolné smrti: Stačí mrknout a jste mrtví
Ve Švýcarsku bude možné nově využít legální způsob dobrovolného odchodu, a to pomocí sebevražedné "rakve", kterou lze ovládat i mrkáním. Podle deníku Independent má prototyp nové kapsle usnadnit asistované sebevraždy, které jsou v zemi legální od roku 1942.
Speciální sebevražednou kapsli, která připomíná supermodení rakev, si lze vytisknout pomocí 3D tiskárny. Přístroj, který nese název Sarco, což je zkratka pro sarkofág, je mobilní a zájemcům umožní důstojnou smrt doma nebo také na místě, které má daná osoba ráda. Náklady na tisk kapsle se podle vývojářů pohybují od čtyř do osmi tisíc dolarů, v přepočtu od 90 do 180 tisíc korun.
Přístroj vzešel z hlavy zastánce eutanázie Philipa Nitschkeho, kterému se přezdívá Doktor Smrt. Součást Sarca s průhlednými stěnami tvoří vyjímatelná biodegradabilní rakev a bombička dusíku.
Dr Duckworth, @DrDuck2012 FYI, Sarco was developed following a specific request by lawyers for Tony Nicklinson, a supporter of assisted dying, I’m sure you’ll agree..Opinion: I support assisted dying – but am appalled by Switzerland’s suicide machine https://t.co/GVPQ1kjKgE
— Philip Nitschke (@philipnitschke) December 8, 2021
Ovládání kapsle
Ještě před spuštěním celého procesu musí klient odpovědět na několik otázek a zadat přístupový kód. Kapsli lze podle deníku Independent ovládat zevnitř, a to buď stisknutím tlačítka, nebo také mrknutím. Po zadání pokynu se stroj naplní dusíkem a rychle se sníží obsah kyslíku pod kritickou úroveň.
Jedinec nejdříve zmalátní, poté upadne do bezvědomí a nakonec nastává smrt, ke které dojde za dvě až pět minut. "Bez paniky, bez pocitu dušení," zdůrazňuje australský lékař a ředitel neziskové organizace Exit International.
Vynálezce přístroje podotýká, že stisknutí tlačítka je lepší smrt než třeba skok z mostu. Nitschke také věří, že vybrat si, kdy člověk zemře, je základním lidským právem, které není výsadou pouze nemocných osob. Sebevražedné rakve by ve Švýcarsku měly být dostupné již v příštím roce.
Letos se pro důstojný odchod ve Švýcarsku rozhodl i Martin Přecechtěl (†37), který trpěl nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Podle svých slov nechtěl čekat, až ho nemoc zcela paralyzuje, a tak dobrovolně podstoupil eutanazii na specializované klinice.