Syndrom náhlého úmrtí: Na co upozornil hrozivý zážitek Nikol Leitgeb s jejím synem
Děsivý zážitek má za sebou herečka a influencerka Nikol Leitgeb. Její tříměsíční syn Tobias totiž zničehonic přestal dýchat. Jen díky duchapřítomnosti manžela Petra se podařilo chlapečka zachránit. "Děkuju svýmu muži, že zachoval klid a Mauglího rozdejchal. Seš největší frajer. Největší. Pokud můžu jednu nevyžádanou radu, pořiďte si ty monitory dechu a online nebo offline kurz první pomoci. Opatrujte se, instarodino," uvedla Leitgeb k chvílím, které by asi nechtěl zažít žádný rodič.
Syndrom náhlého úmrtí
Zkušenost Leitgeb přitáhla pozornost k takzvanému syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome). Označuje se jím náhlá neočekávatelná smrt kojence staršího než jeden měsíc bez adekvátního vysvětlení. Je to tedy stav, kdy je doposud zdravé miminko nalezeno vleže bez známek života a příčinu smrti následně neobjasní ani provedená pitva.
Toto riziko postihuje děti jen v 1. roce života a 95 % dětí, které syndrom zasáhne, postihne do šestého měsíce (maximum výskytu je mezi 2. a 4. měsícem). Ve vyspělých zemích je poměr výskytu tohoto jevu zhruba 1 : 1000 dětí, což není zrovna málo.
Doporučená prevence
Příčiny tohoto stavu nejsou zatím zcela zřejmé a může jich být více (srdeční arytmie, nerozpoznaná metabolická vada). Jako prevence se doporučuje nekuřácké prostředí, při spaní poloha kojence na zádech nebo použití spacího pytle či zavinovačky.
U dětí do jednoho roku se také doporučuje umístit postýlku v pokoji rodičů při teplotě pokoje kolem osmnácti stupňů. Postýlka musí být bezpečná, pevná matrace by ji měla zcela vyplňovat a prostěradlo by mělo být řádně vypnuté. Z nějakého důvodu podle portálu sidsforum pomáhá, když miminko dostane na spaní dudlík.
A samozřejmě se doporučuje již zmíněné používání monitorů dechu a chůviček.