Tady se Vladimír Iljič Lenin chystal na smrt. Jsou fotky, které vydají za miliony slov
Všichni to moc dobře známe. Vlastně nikoho nebaví koukat na fotky, i když se všichni tváříme, že prohlížení starých alb je ta nejzajímavější věc na světě. Jenže často nemáme ponětí, kdo jsou ti lidé a proč bychom tomu hlavně měli věnovat pozornost.
Jsou ale fotky, které by nikdy zapadnout neměly. Buď se k nim váže nějaká silná historická událost, nebo jejich hodnota stoupne teprve až časem. Černobílá historie zachycená na fotoaparát kolikrát i změní povědomí lidí o jasně dané události.
Například takoví tyrani a diktátoři. Na vrcholu kariéry se před nimi hrůzou třesou celé národy, na prahu smrti ale potřebují pomáhat i se základními potřebami. Třeba takový poslední snímek Lenina je až mrazivý. Píše se právě rok 1923 a Lenin má za sebou tři mozkové mrtvice. Je němý a v očích má něco, co vypadá jako totální strach a bezmoc. Předpokládá se, že jeho duševní zdraví rozkládala nemoc zvaná syfilis V roce 1924 Lenin umře, ale v závěti ještě stihne Rusko varovat před osobou jménem Stalin. Před Stalinem varoval, i když jeho psychika už dobrá nebyla. Trápily ho silné bolesti hlavy, nemohl se na nic soustředit.
Silný a emotivní je také snímek z japonské Hirošimy Píše rok 1945 a před třiceti dny na město dopadla atomová bomba. Jenže život musí jít dál. Život prostě už takový je, že ho zastaví jen smrt. Takže žáci usednou do lavice a učitelé jim vypráví příběhy, které je mají poučit.
V galerii najdete také snímek kamenného obchodu. Neprodává se zde ale zelenina. Ani alkohol. Je to obchod, kde jsou nabízeni otroci. Jiná doba, jiný mrav. Nezapomínejme nikdy, že to chování, které nám dnes přijde amorální, bylo kdysi normou. Kdo zná historii, je připraven na budoucnost.