Tahle Češka vám dá napít mateřského mléka: Musíte jet ale do Brna!
„Zaujalo mě také, jaká tabu kolem mateřského mléka a kojení existují. A kolik matek nebo třeba pediatrů jim stále věří. Dívám se na to z pohledu matky. Start do života, jehož součástí kojení je, je podle mého naprosto zásadním obdobím pro každého z nás. Přitom je ale opředený mnoha mýty, tabu a chaosem," říká. Vadí jí, že plno matek poslouchá urážky ohledně kojení na veřejnosti a zdravotníci dávají matkám špatné informace.
„Řada lékařů dnes podporuje kojení maximálně do jednoho roku dítěte, přitom Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje kojit nejméně do dvou let. Na všechno už jsou dnes odborné studie, i díky nim by vše mělo být jasnější a odborný názor by měl být jednotnější, ale není,“ vysvětluje Strnadová na serveru iDnes.cz.
Připadá vám to postavené na hlavu? V tom případě se zamyslete nad mlékem, které pijete denně. "Jde mi spíš o osvětu, aby si lidé uvědomili, jak nenahraditelná tekutina mateřské mléko je. Že vlastně každé mléko je mateřské, což jsem si na začátku sama uvědomila," říká dokumentaristka.
Tímto vystoupením chce navázat na rozhlasový dokument s názvem Cestou mléka. V něm popisuje, jak se mléko dostává od krávy z velkochovu až na stoly zákazníků. Tedy tím, že kravské mléko pijí lidé a už se nedostane na přirozené konzumenty - telata.
"Překvapilo mě, kolik lidí mi pak potvrdilo, že si vůbec neuvědomili, že každé zvířecí mléko je jen a pouze mateřským mlékem. Neprodukuje ho totiž každá kráva, která žere zelenou trávu, ale jen ta, co odrodí tele. Telata jsou přitom jen vedlejším produktem mléčného průmyslu, rodí se, aby krávy měly mléko. A zatímco telata pijí náhražky nebo mléka plná antibiotik, která nelze prodat, mateřské mléko krav pijí lidé," dodává Strnadová.