Tajemství nejúspěšnějšího snímku Jana Hřebejka: Co vlastně znamená PUPENDO?
Režisér Jan Hřebejk už několikrát dokázal, že pokud mu něco skutečně jde, je to vykreslování minulosti v jeho snímcích. I samotné pupendo je záležitostí dob minulých a bolest, která tuto praktiku doprovází, tak dnes jen tak někdo nezažije.
" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">Pupendo bylo ve filmu zobrazeno přesně tak, jak se dělávalo doopravdy. Jen s tím rozdílem, že Vilma Cibulková moc trpět nemusela, jelikož pro filmařské účely byly hrany použité mince obarveny červeně, aby na hereččině pupíku vyniklo červené kolečko.
Skutečnost je taková, že pupendo bylo dětinským rituálem vojáků, pomocí kterého byli nováčci zasvěcováni do party. Sám Jan Hřebejk pupendo považuje za formu mírného mučení, které nikoho neohrozí na životě ani na zdraví. Nově příchozím vojákům stačilo vydržet štípnutí kovové mince na pupíku. Červený šrám na břiše pak dokazoval, že nováček zkoušku obstál a je tak plnohodnotným členem party.