Tajemství oblíbené komedie Tankový prapor: Štáb film dotoval ze svých peněz a hercům hrozilo vězení
První porevoluční film, který nesl přívlastek soukromý, ve své době plnil sály kin i na malých městech a vesnicích. Jeho zrod ale nebyl vůbec jednoduchý. Produkční společnost Bonton navrhla Radku Johnovi, aby se zhostil scénáře k filmu. Ten měl být hotový ale velmi rychle, a tak jej John napsal za dva týdny. Vypadalo to nadějně, ale přišly komplikace.
První z překážek bylo neschválení úvěru, kvůli čemuž jeden z manažerů Bontonu zastavil svůj dům. “Parlament se usnesl, že armáda nesmí za peníze dělat žádné aktivity, my přitom počítali s útokem tanků. Takže jsme se museli probojovat až k náčelníkovi generálního štábu a žádat o výjimku,“ uvedl John. S financováním snímku byly velké problémy. Někteří členové štábu, kteří věřili v jeho úspěch, na něj dávali peníze ze svých úspor.
Komplikace panovaly i během natáčení, kdy byly ze Slovenska přivezeny nepojízdné tanky. “Naštěstí nám jeden pán pomohl zastaralou techniku opravit,” nechal se slyšet režisér Vít Olmer
Další potíž byla v tom, že společnost Bonton porušila tehdy ještě platící zákon o znárodnění a monopolu československé kinematografie. “Na všechno měl monopol Barrandov. Tehdejší vedení nám dost vyhrožovalo,” prozradil Olmer. “Báli jsme se, že nás po premiéře odvedou v poutech,” dodal John.
Slavnostní premiéry filmu se účastnil i autor předlohy Josef Škvorecký a prvorepubliková hvězda Adina Mandlová Na snímek, který ve své době sklízel obrovský úspěch, se můžete podívat v dnes od 21.10 na ČT1.