Tajemství stavby egyptských pyramid rozluštěno, ale věříte tomu? Tyhle divy světa postavili jen díky mokrému písku!
Egyptské pyramidy jsou opředeny řadou mýtů a záhad. Jeden z bezesporu největších otazníků se vznáší nad tím, jakým způsobem mohli starověcí Egypťané přemisťovat obrovské kamenné bloky o váze až 15 tun.
Vědci z University of Amsterdam nyní přišli s tvrzením, že se jim tento zapeklitý oříšek podařilo rozlousknout. Klíčem je prý mokrý písek
"Během stavby pyramid byli Egypťané nuceni transportovat velmi těžké kamenné kvádry či sochy přes poušť, k čemuž používali speciální sáňky. Naše experimenty prokázaly, že pokud písek před těmito sáňkami namočíte, snížíte sílu potřebnou k jejich tažení až o 50 %," vysvětlují fyzici.
Jinak řečeno, po mokrém písku, který je dvakrát tužší než písek suchý, se těžký náklad táhne mnohem lépe. Ovšem pozor - toto platí jen do určité chvíle! Je-li totiž vody příliš, potřebná síla začne opět růst. Musíte tedy vědět, jak moc můžete písek zvlhčit, což mimo jiné závisí i na jeho typu.
Pokud vám to přijde příliš složité, vězte, že Egypťané těmito znalostmi podle všeho skutečně disponovali. Svědčí o tom i nástěnná malba v hrobce Djehutihotep znázorňující člověka, který stojí před sáňkami a polévá písek vodou.