Tajná nemocnice u Berouna: Stát roky tutlal její existenci, teď prochází zásadní změnou
V minulých týdnech jsme vám ukazovali hned několik zdravotnických zařízení ve Středočeském kraji, která stihl nezáviděníhodný osud. Z kdysi udržovaných nemocnic a sanatorií se vlivem okolností staly ruiny. Léčebnu v Kostelci nad Černými lesy opustila ruská armáda, nemocnici v Jílovém u Prahy už stát ve svých strategických plánech nepotřeboval, oba objekty teď rychle chátrají a naděje na jejich záchranu slábne. Podobná situace byla i u záložní nemocnice ve středočeských Hředlích. Pak však přišel zásadní obrat a zdá se, že obří objekt bude mít do budoucna smysluplné a prospěšné využití. Redakce eXtra.cz na místě zmapovala situaci.
Existence nemocnice ve Hředlích nedaleko Berouna byla za minulého režimu totální tabu. Patřila totiž do sítě takzvaných záložních nemocnic, které byly připraveny pro případ války či přírodní katastrofy. Přestože jí neprošel jediný pacient, dokázala by začít fungovat v řádu hodin. Postavena byla v hlubokém údolí, skryta před zvídavými pohledy, na přelomu šedesátých a sedmdesátých let.
Tajemná nemocnice ve Hředlích
Po revoluci v roce 1989 a poté, co nás opustila iluze zlých imperialistů, kteří jsou jen krůček od rozpoutání totální války, stát pouze udržoval nemocnici v provozuschopném stavu a v roce 2015 se konečně rozhodlo, že se v té době už značně zchátralý objekt pokusí prodat. Tehdy už fungovala jen jako sklad nepotřebného zdravotnického materiálu. Výhodou bylo, že stav budovy nebyl zdaleka tak žalostný jako u podobných objektů v Jílovém nebo v Kostelci. Budovu totiž skoro nepřetržitě někdo hlídal a nestala se tak cílem zlodějů, vandalů a zvědavců.
V roce 2017 se nemocnici konečně podařilo prodat za částku přes 26 milionů korun. Novým vlastníkem se stala soukromá firma Clementas, která v objektu vybuduje domov důchodců. „Já si myslím, že pro seniory to je úplně nejlepší místo. Je tu nádherné okolí zalesněných kopců. A ta budova je naprosto ideální. Má parametry místa, kde se počítalo, že tam budou lidé převáženi na lůžkách, s horším pohybem, že se tam bude prát prádlo, rozvážet jídlo, takže my to jen zrekonstruujeme, z desetilůžkových pokojů děláme menší – dvoj- a jednolůžkové," řekla zástupkyně společnosti Renata Prokešová Reflexu na začátku rekonstrukce.
Rekonstrukce v plném proudu
Když jsme dorazili k areálu, bylo vidět, že se tu pilně pracuje. Budova má zvenku vyměněná okna, nově vyzděné příčky, teď se pracuje v interiéru budovy. Objekt, který řada místních viděla už jako ruinu bez využití, tak dostane druhý život a názorně ukazuje, že podobné stavby rozhodně k pomalému zániku odsouzeny být nemusí. Kéž by se něco podobného dělo v co nejvíce případech.