Taky milujete laky na nehty? Tohle je 9 věcí, které jste o lakování nehtů nejspíš nevěděli!
O tom, že se i na takové činnosti, jako je lakování nehtů, dá vytvořit vcelku solidní závislost, není třeba se vypisovat. Celá redakce, která má v povinné výbavě vedle monitoru několik barevných lahviček, je toho živým důkazem. Tohle je ale 9 postřehů, které jste o této činnosti možná nevěděli!
1) Záliba v upravených nehtech souvisí nejen s dobou, ale i s kulturou. Nejstarší zmínky o barevné manikúře jsou staré jako lidstvo samo. Ozdoby nehtů vytvořené pomocí plátků zlata byly objeveny v královských hrobkách jižní Babylonie a pocházejí z doby neuvěřitelných 3200 let př. n. l.!
2) Už Alexandr Veliký píše o ženách ze Středního východu barvících si nehty hennou a o indických ženách používajících měděně červenou pryskyřičnou látku získávanou z výměšků hmyzu jen proto, aby s její pomocí bylo možné kolorovat špičky prstů a chodidla.
3) Dnes jsou sice barevné nehty spíš dominantou ženskosti, původně byly ale součástí uniformy římských i babylonských válečníků!
4) Staří Egypťané používali celé spektrum barev na nehtech jako rozlišovací kód společenské příslušnosti. Bohatí nosili černou, chudí zelenou. Tak teď už v tom máme jasno.
5) Egyptská královna Kleopatra nedala dopustit na hennu, aby docílila svých pověstných terakotových drápů, zatímco ve Středozemí manželka římského císaře Nerona Poppaea používala k obarvení nehtů kombinaci "dračí krve" a jehněčího tuku.
6) První opravdický lak na nehty se objevil v roce 1917 a měl růžovou barvu!
7) Od roku 1920 bylo možné nakupovat laky v drogeriích po celém světě.
8) Nástup 2. světové války měl za následek snížení produkce laků na nehty, jelikož látky pro jejich vznik byly potřeba ve vojenství.
9) Od 50. let minulého století se péče o nehty stala běžnou součástí našeho ženského zkrášlování! Díky bohu!