Technologie nejsou jen pro muže. Tyhle ženy vám to dokáží!
Dostaly nápad, sebraly odvahu, rozjely podnikání. A teď na něm intenzivně pracují, aby jejich životní sen mohl být naplněn. Čtyři odvážné ženy – podnikatelky – se účastní letošního ročníku Women in Tech.
Za iniciativou, která si už několikátý rok v řadě klade za cíl podpořit ženské podnikání, stojí Hospodářská komora a společnost Huawei. Potrvá až do prosince a účastnice po celou dobu dostávají podporu rozvoje jejich byznysu. Ta přichází například formou mentoringu či online kurzů pod hlavičkou nové platformy Hospodářské komory Women4Business, ale i nejrůznějších školení či společných inspirativních setkávání.
Naučit Čechy semenařit!
Na svém projektu pracuje v rámci Women in Tech Klára Hrdá, jednatelka a zakladatelka společnosti Semínkovna, z.s. Spolek se věnuje osvětě týkající se domácího semenaření, přírodnímu zahradničení a ochraně biodiverzity lokálně adaptovaných odrůd zahradních plodin. Zaměřuje se na vzdělávání dětí, mládeže i dospělých a mimo jiné zastřešuje síť semínkových knihoven – Semínkoven a občanskou iniciativu Semínkovna.
Klářina vize spočívá v tom, že Semínkovna je „svět, kde si každý může svobodně vypěstovat vlastní potravu od semínka k semínku“, cílem její mise je potom naučit Čechy semenařit!
Kláru k přihlášení do Women in Tech vedla jednak předchozí zkušenost s jiným akcelerátorem, jednak ji zaujal roční formát. „Těším se na osobní rozvoj, PR podporu mého projektu, mentoring a networking a rozšíření obzorů pro mě i pro můj projekt," měla hned na začátku jasno Klára s tím, že podpora žen v práci s technologiemi je podle jejího názoru důležitá.
Sama zažila momenty, kdy se cítila být tak trochu ztracená. „A také z vlastní zkušenosti vím, jak technologie umějí otevírat dveře a rozšiřovat obzory. V uplynulých letech jsem prošla řadou školení a hodně mě to posunulo dál i usnadnilo život."
Inspirativní setkání
Výhoda Kláry je, že měla možnost vystoupit v podcastu Rodičovská není brzda, kde potkala celou řadu inspirativních žen. Sama technologie v rámci Semínkovny využívá hodně, velká část jejích aktivit totiž probíhá online. „Natáčím a fotím obrazový materiál pro moje kurzy a sociální sítě, připravuji grafické vizuály, prezentace, používáme různé platformy pro komunikaci a plánování s mým teamem i s komunitou. Hodně mi pomáhá i umělá inteligence, která v mnoha ohledech šetří čas," vyjmenovává Klára.
Doplňuje, že po ukončení projektu Women in Tech by ráda měla hotovou základní nabídku produktů a rozjetý prodej. „Ráda bych se posunula směrem k prototypu, pokud jde o mobilní aplikaci, která by usnadnila přístup k našemu tématu dalším lidem a pomohla by jej posunout na další úroveň."
Bez technologií by to nešlo
Programem Women in Tech spolu s Klárou a dalšími dvěma účastnicemi, prochází i Julie Šislerová, která založila komunitu Holky v Metaverse. Ta spojuje ženy se zájmem o nově se formující virtuálníí světy a s tím související témata jako VR / AR, blockchain, NFTs, kryptoměny a AI.
Julie technologiím fandí, v osobním životě si oblíbila třeba Oura ring, díky kterému trackuje svůj spánek a dennodenní aktivitu, v práci využívá Apple Vision Pro, obecně by bez technologií nemohla svoji práci dělat. „Počítač a mobilní telefon mám pořád při ruce, a velmi často odskakuji do virtuálního světa pomocí VR headsetů. A taky AI nástroje se mi stávají čím dál většími pomocníky," přiznává Julie.
Nejvíc v rámci Women in Tech oceňuje osobního mentora, se kterým se může radit o svých nápadech, a který jí i pomůže je realizovat. „Taky se těším na holky z ostatních projektů a na všechna setkání a workshopy, protože věřím, že si budeme vzájemnou inspirací a podporou na našich cestách."
Předsudek, že technologie nejsou pro ženy
Julie se přihlásila zejména proto, že začala narážet na strop svých kapacit a chtěla by, aby budování komunity Holky v Metaverse už nebylo jen koníčkem a dobrou věcí. Jejím cílem je, aby komunita získala oficiální formát a mohla získávat investice, které podpoří další růst a umocní dopad celého projektu.
Nepochybuje o tom, že projekty zaměřené na podporu ženského podnikání s využitím technologií jsou důležité. „V Česku je pořád ve společnosti zabudovaný předsudek, že technologie nejsou pro ženy. Stejně jako podnikání a další aktivity. Statistiky ukazují jasně, že žen v technologiích i ve vedení firem je žalostně málo. Pokud bych to měla vysvětlit i v mém oboru, tak právě jsme svědky budování nových virtuálních světů a já nechci dopustit, aby i tento svět byl vybudován muži (pro muže) jako svět, ve kterém žijeme dnes," zdůrazňuje Julie.