Tečka za Berdychovým gangem: Po 16 letech přivezli do Česka Jaromíra Prokopa
Čeští kriminalisté přivezli v pátek po 16 letech zpět do Čech Jaromíra Prokopa, posledního člena takzvaného Berdychova gangu, který měl na svědomí nejen loupeže, ale také vydírání a únosy politiků. Prokop se mnoho let skrýval v americkém Seattlu, ale nakonec byl loni na jaře dopaden. Český soud mu už dříve v jeho nepřítomnosti uložil trest ve výši 13,5 roku vězení.
Policie na twitteru uvedla, že v pátek 28. května odpoledne se pro ni po letech definitivně uzavřel případ Berdychova gangu. „Letadlo s posledním z odsouzených dnes ve 13:10 hodin přistálo na pražském letišti a poslední ´Berdychovec´ je za mřížemi," napsala. Muž skončil v jedné z pražských věznic, napsala na webu mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.
Prokopa policie ve Spojených státech dopadla loni v dubnu, skrýval se v okolí Seattlu. Ministerstvo spravedlnosti ještě před tím zažádalo o Prokopovo vydání do ČR. Žádost o extradici posuzuje americké ministerstvo spravedlnosti, rozhoduje pak o ní soud a po něm ještě ministr zahraničních věcí USA.
Dnes odpoledne se pro @PolicieCZ po letech definitivně uzavřel případ tzv. Berdychova gangu. Letadlo s posledním z odsouzených dnes ve 13.10h přistálo na pražském letišti a poslední “Berdychovec” je za mřížemi. #policiepphttps://t.co/2p5cQMqrEM
— Policie ČR (@PolicieCZ) May 28, 2021
Největší případ organizovaného zločinu v ČR
Kauza takzvaného Berdychova gangu bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Skupina desítek lidí kolem Davida Berdycha si svou trestnou činností přišla údajně na více než 100 milionů korun, první zločiny podle žalobců spáchala v roce 1995.
Hlavní postava tohoto gangu, David Berdych, pracoval nejdříve jako vyhazovač v baru Discoland Sylvia, který patřil kontroverznímu podnikateli a mafiánovi Ivanu Jonákovi. V baru, kde pracoval, se scházeli lidé z podsvětí, proto si Berdych na důležité kontakty přišel poměrně brzy. Když zrovna nebyl vyhazovačem, vymáhal dluhy nebo přepadával kamiony. Spolupráce s policií mu nebyla cizí už v této době, kdy byl takovým menším policejním informátorem. Podílel se také na vraždě zlatníka Václava Tomana, která se stala v listopadu 1996.
Dosud bylo obviněno přes 50 lidí
Když se na praktiky tohoto gangu přišlo, začalo vyšetřování, a to konkrétně v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých. V souvislosti s činností skupiny bylo dosud obžalováno nebo obviněno přes 50 lidí. Jako poslední ze skupiny zůstal ve vězení Berdych odsouzený na 15 let za loupeže a únosy. Soud jej podmínečně propustil z vězení v červnu 2015 poté, co si odpykal více než dvě třetiny trestu.
Gang pojmenovaný po Davidu Berdychovi měl podle pravomocného rozsudku na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. Uprchlý Prokop byl odsouzen za stejné činy jako Berdych. Loni se při zadržení prokázal falešným průkazem. Mluvčí policejního prezidia Rendlová tehdy uvedla, že Prokop v USA používal desítky padělaných dokladů a vedle padělání se dopouštěl majetkové trestné činnosti.