Anatolij Vladimirovič Čepiga (alias Ruslan Boširov) je plukovník ruské vojenské rozvědky GRU (takzvané jednotky 29155), který se podle USA, Velké Británie a Evropské unie pod svým pseudonymem v březnu 2018 podílel na otravě bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovým jedem novičok (v 70. a 80. letech 20. století se vyráběla v tehdejším SSSR), to za pomoci svého nejbližšího spolupracovníka Alexandra Jevgenjeviče Miškina (alias Alexandra Petrova).
Narodil se 12. dubna 1978 (nebo 5. dubna 1979) v Sovětském svazu (dnes Rusko) ve městě Nikolajevka.
Kariéra
Rodina se krátce po jeho narození přestěhovala do obce Berjozovka, kde absolvoval střední vzdělání. Poté se zapsal na Dálněvýchodní vyšší vševojskové velitelské učiliště maršála Sovětského svazu K. K. Rokossovského v Blagověščensku, které absolvoval 2001.
Následně nastoupil do 14. samostatné gardové brigády zvláštního určení GRU, která se později účastnila Druhé čečenské války.
Po roce 2003 se přestěhoval do Moskvy, kde absolvoval Vojenskou akademii ministerstva obrany Ruské federace.
V roce 2014 získal od ruského prezidenta Vladimira Putina vyznamenání Hrdina Ruské federace (pravděpodobně za účast na záchraně bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který po svém svržení během Euromajdanu uprchl do Ruska).
Už v té době společně s Miškinem sledovali Sergeje Skripala, který se v říjnu 2014 setkal v Praze s českými důstojníky zpravodajských služeb, jimž pomáhal s odhalováním údajných ruských špionů.
Z Prahy se pak přemístili do Ostravy, území ČR opustili 16. října, v den prvního výbuchu skladu munice ve Vrběticích na Zlínsku (dva mrtví, ke druhému došlo 3. prosince), kdy odjeli do Rakouska a odtud odletěli zpět do Moskvy.
V letech 2016–2018 cestoval (většinou opět v Miškinově společnosti) opakovaně do Amsterodamu, Ženevy, Paříže a Velké Británie.
Otrava Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury byla pečlivě připravována, přesto ji oba přežili. Velitel komanda Fedotov navštívil Londýn v březnu 2016 a 2017. Potřetí do něj přiletěl 2. března 2018, ve stejný den jako Miškin a Čepiga. Po provedení atentátu odcestovali z hlavního města Velké Británie 4. března.
Podle evropských médií byli dva ruští agenti, později identifikovaní jako Miškin a Čepiga, zatčeni a vypovězeni roku 2018 z Nizozemska, když se pokoušeli propašovat do Švýcarska zařízení, jehož cílem bylo infiltrovat Spiez laboratory, která v té době analyzovala chemické útoky v Sýrii.
V dubnu 2021 po nich bylo na území ČR vyhlášeno celostátní pátrání poté, co byly zveřejněny informace potvrzující jejich vinu na zmiňovaném výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. V důsledku toho došlo ke zrušení návštěvy ministra vnitra Jana Hamáčka v Moskvě (prezentované jako „zastírací manévr“) kvůli vyjednávání o možném využití ruské vakcíny Sputnik V, a odvolání 18 ruských diplomatů (byli českými tajnými službami identifikováni jako příslušníci ruských tajných služeb) z ČR. Na tento krok Rusko zareagovala vyhoštěním dvaceti zaměstnanců české ambasády v Moskvě.
V důsledku těchto událostí prohlásil ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček, že s největší pravděpodobností dojde k vyřazení ruské společnosti Rosatom z tendru na dostavbu nového jaderného bloku elektrárny v Dukovanech.
Čeští vyšetřovatelé pracují s verzí, že zmiňovaná munice z měla být původně určena k likvidaci bulharského obchodníka se zbraněmi, explodovala však dříve než bylo v plánu.