úmrtí
Aretha Louise Franklinová byla americká zpěvačka, skladatelka a pianistka. Na hudební scéně se pohybovala přes padesát let. Získala celkem 18 cen Grammy, čímž se stala druhou nejúspěšnější nositelkou této ceny v historii.
1987 byla jako první žena v historii uvedena do Rock-and-rollové síně slávy.
Narodila se 25. března 1942 v Memphisu (Tennessee, USA), zemřela ve věku 76 let 16. srpna 2018 v Detroitu (Michigan, USA) v důsledku rakoviny slinivky břišní.
Zkušenosti s nahráváním měla už po desátém roku života, když jí vyšly premiérové písně na albu Songs of Faith. Zpívání ovšem musela zanechat ve chvíli, kdy se jako dvanáctiletá stala matkou (viz níže).
1960 odešla do New Yorku a přeorientovala se na oblast jazzu, R&B a popu. V témže roce oficiálně debutovala albem The Great Aretha Franklin a singlem Today I Sing The Blues.
Po letech u nahrávací společnosti Motownand RCA 1966 podepsala smlouvu s Atlantic Records, u které začala její nejúspěšnější hudební léta.
1967 jí u uvedené firmy vyšel první singl I Never Loved a Man (The Way I Love You), přelomový hit, který se dostal do Top 10 Billboard Hot Charts a několik týdnů setrval na první pozici Billboard Charts R&B Singles Chart.
Od 1968 následovala éra, kdy téměř každým rokem vyhrávala cenu Grammy za nejlepší R&B přednes, proto se později tato konkrétní kategorie začala nazývat jejím jménem.
Koncem šedesátých let byla její pozice jedné z nejlepších světových zpěvaček neotřesitelná. Její alba byla velmi úspěšná a songy se pravidelně umisťovaly na předních pozicích hitparád. 1972 se stala s více než 2 miliony prodaných alb nejprodávanějším gospelovým umělcem všech dob, tento rekord byl překonán až 1996.
Od druhé poloviny 70. let nástup nových hudebních proudů + problémy s nahrávací společností zapříčinily prudký pokles zpěvaččiny popularity.
1980 ji vzal Clive Davis (1932) pod křídla své společnosti Arista Records. Písně United Together a Love All The Hurt Away, což byl duet s Georgem Bensonem (1943), ji vrátily do Top 10 na The Billboard R&B Singles Chart.
80. léta pro ni byla obdobím spolupráce s populární hudbou a několika úspěšných duetů, například s Eurythmics (Sisters Are Doing It For Themselves) nebo Georgem Michaelem (†2016, I Knew You Were Waiting For Me).
1987 vstoupila jako první žena historie do Rock-and-rollové síně slávy.
V témže roce se vrátila ke gospelu albem One Lord, One Faith. Úspěch zaznamenala i v roce 1993, kdy bodovala písní Deeper Love, objevující se ve filmu Sestra v akci 2. Úspěch zopakovala 1998, kdy vyšlo hip hop soulové album A Rose Is Still A Rose. Úvodní píseň stejného názvu, pod taktovkou Lauryn Hill (1975), se stala dalším hitem.
1998 na předávání cen Grammy uhranula diváky tím, jak bravurně zaskočila za indisponovaného operního pěvce Luciana Pavarottiho (†2007) v árii Nessun dorma. O 17 let později zazpívala stejnou skladbu papeži Františkovi (1936). Během vystoupení k ní přiběhl malý chlapec a přemožený dojetím ji ze všech sil objal.
V listopadu 2010 zrušila všechny naplánované koncerty a veřejná vystoupení a následující měsíc podstoupila plánovanou operaci. V květnu 2011 vydala na počest své padesátileté kariéry desku s názvem A Woman Falling Out Of Love, což bylo zároveň její poslední album.
Narodila se v rodině baptistického pastora. Její otec měl 70 vydaných gramofonových desek s nahrávkami vlastních kázání. Proto také měla blízko ke gospelu, se kterým rovněž začínala od malička v místním kostele. Když jí bylo deset let, zemřela jí matka na zástavu srdce. Po této smutné události se často stěhovala.
Byla dvakrát vdaná. V letech 1961 až 1969 za manažera Teda Whitea (†2000), s nímž měla syna Teddyho Richardse (1964), hudebníka.
Jejím druhým chotěm byl v období 1978 až 1984 americký herec Glynn Turman (1947).
Její další tři děti byly nemanželské. S partnerem (spolužákem) Edwaedem Jordanem měla již ve dvanácti letech (viz výše) syna Clarence Franklina (1955), dva roky poté se jim narodil syn Edward Franklin.
S Kenem Cunninghamem pak měla syna Kecalfa Cunninghama (1970).