Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Rekreační areál a konferenční centrum Čapí hnízdo najdete v katastrálním území středočeské obce Olbramovice na Benešovsku. Už zdálky nepřehlédnutelná farma, které dominuje obrovská maketa ptačího hnízda, byla vybudována na místě někdejšího statku a lihovaru.

Stavební práce byly zahájeny už v roce 2006. Projekt s názvem „Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo“ získal v roce 2008 od Evropské unie dotaci ve výši 50 milionů korun. A tady nastává zásadní problém. Dotace totiž byla určena na podporu malých a středních podniků. V té době totiž farma spadala pod kolos mezi českými firmami - Agrofert podnikatele a pozdějšího ministra financí a premiéra Andreje Babiše

Kauza Čapí hnízdo: Jak šel čas

  • 2006 Majitelem areálu se stává firma ze skupiny Agrofert. Začínají stavební práce.
  • 2007 Jediným majitelem areálu bývalého statku a lihovaru je firma ZZN Pelhřimov ze skupiny Agrofert.
  • 2008 ZZN Agro Pelhřimov se přejmenovává na Farmu Čapí hnízdo. Majitel je velkým otazníkem. Z EU přichází dotace 50 milionů korun.
  • 2010 Čapí hnízdo začíná fungovat pro veřejnost.
  • 2011 Při auditu je zjištěno, že Farma Čapí hnízdo porušila podmínky dotace. Dostává pokutu 6 milionů korun.
  • 2012 Z několikamilionové pokuty je ale nakonec jen 37 000,korun plus penále.
  • Říjen 2015 V dokumentu Víta Klusáka Matrix AB říká Andrej Babiš: „Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v ZOO.“ V otázce vlastnictví uváděl Babiš v průběhu času rozporuplné odpovědi. Například řekl, že ji vlastní nějací advokáti.
  • Listopad 2015 Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová obdržela anonymní trestní oznámení.
  • Prosinec 2015 Policie prověřuje padesátimilionovou dotaci pro Čapí hnízdo.
  • Leden 2016 Anonymní trestní oznámení odstartovalo policejní vyšetřování dotace.
  • - Březen 2016 - Andrej Babiš vysvětluje okolnosti vlastnictví na mimořádné schůzi Sněmovny. Za vlastníky označuje své děti "Adrianu Bobekovou":www.extra.cz/adriana-bobekova a "Andreje Babiše mladšího":www.extra.cz/tema/andrej-babis-mladsi a manželku "Moniku Babišovou":www.extra.cz/tema/monika-babisova.
  • Srpen 2017 Policejní komisař Pavel Nevtípil požádal Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka Viselo nad nimi podezření z dotačního podvodu.
  • Srpen 2017 Andrej Babiš zaútočil na nezávislost policie, obvinil vyšetřovatele Nevtípila, že jedná na zakázku. Za Nevtípila se postavil šéf pražské policie.
  • Září 2017 Sněmovna vydala oba čelní představitele ANO k trestnímu stíhání. Kromě Babiše a Faltýnka byli obviněni i Babišovy děti Adriana a Andrej, manželka Monika a její bratr podnikatel Martin Herodes. Obviněni byli také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo bývalá náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová a někdejší člen představenstva společnosti Josef Nenadál.
  • Září 2017 Andrej Babiš junior zmizel. Jak později vyplynulo na povrch byl proti své vůli na několik týdnů "schován" na Krym.
  • Prosinec 2017 Babišovy děti podle jejich právníků nejsou schopny vypovídat a ze zdravotních důvodů se zúčastnit trestního řízení. Doložili to lékařskými zprávami. Obě trpí duševními onemocněními. Bobeková bipolární poruchou, Babiš Junior schizofrenií.
  • Květen 2018 Státní zástupce zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka Babiš se svou rodinou jsou nadále trestně stíháni.
  • Červen 2018 Probíhají výslechy. Monika Babišová a Adriana Bobeková vypovídat odmítly, Andrej Babiš junior nedorazil.
  • Listopad 2018 Reportéři serveru Seznam.cz vypátrali ve Švýcarsku Andreje Babiše mladšího Ten jim sdělil, že byl držen kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Babiš ho označil za duševně chorého a odmítl obvinění z únosu. Ve Sněmovně se hlasovalo o důvěře vládě. Ta situaci ustála. Andrej Babiš odjel za synem do Švýcarska. Zahráli si spolu šachy...
  • Březen 2019 Policie ukončila vyšetřování případu dotací pro Farmu Čapí hnízdo a obvinění získali možnost prostudovat spis a navrhnout doplnění vyšetřování.
  • Červenec 2019 Na povrch vyplynuly informace o podivných reklamních praktikách na Farmě Čapí hnízdo. Policie zahájila trestní řízení v souvislosti s krácením daně.
  • Září 2019 Objevila se informace, že dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil na kauzu právní názor a navrhl zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Městský státní zástupce v Praze Martin Erazím zjišťoval, zda je tato změna zákonná a důvodná. Nakonec se (o dva týdny později) se Šarochem ztotožnil a v pátek 13. září 2019 zastavil trestní stíhání všech obviněných v kauze Čapí hnízdo včetně premiéra Andreje Babiše Poslední slovo měj nejvyšší státní žalobce Pavel Zeman ke kterému doputovalo Šarochovo rozhodnutí dne 17. září 2019. Pavel Zeman měl tři měsíce na to, aby rozhodl zda je kauza u konce, nebo jestli předchozí verdikt o zastavení zruší a nařídí další vyšetřování.
  • - 19. září 2019 - Prezident ČR Miloš Zeman uvedl v televizi Bararandov, že pokud by vyšetřování premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo pokračovalo, zastavil by jeho stíhání. Využil by takzvané "abolice":https://www.extra.cz/tema/abolice. Opozice byla z prezidentových slov v šoku, "podle některých politiků jsou jeho výroky skandální":https://www.extra.cz/zeman-slibil-babisovi-milost-kdyz-do-toho-budou-vrtat-zastavim-je-opozice-je-v-soku.
  • 4. prosince 2019 Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo Zastavení trestního stíhání bylo podle něj nezákonné a předčasné. Zeman dále na tiskové konferenci uvedl, že stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí.

Sporný projekt

Sporný projekt vyjmulo ministerstvo financí na doporučení Evropské komise z evropského financování. Padesátimilionovou dotaci společnost IMOBA (do které se společnost Farma Čapí hnízdo prostřednictvím fúze implikovala a jejímž jediným akcionářem je společnost SynBiol vlastněná Andrejem Babišem) vrátila Regionálnímu operačnímu programu Střední Čechy. Společnost však trvala nadále na tom, že dotace byla čerpána v souladu se zákonem. Udělení dotace bylo od roku 2016 vyšetřováno také Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF).

Články