Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Ceny Thálie (neboli Ocenění za mimořádné umělecké jevištní výkony vytvořené v oblasti divadelního umění) uděluje každoročně Herecká asociace, poprvé roku 1993.

Jsou pojmenovány po starověké řecké múze komedie.

Do 2017 byly udělovány během slavnostního večera v březnu. 2019 došlo ke změně a termín byl přesunut z jara na podzim ​s ohledem na uplynulou divadelní sezonu. Ceremoniál se odehrává v historické budově pražského Národního divadla v přímém přenosu České televize.

Výsledky letošního 30. ročníku budou vyhlášeny v sobotu 30. září 2023.

Statut ceny

Cílem Cen Thálie je zvyšovat prestiž českého divadelního umění a popularizovat umělce. Laureáty se mohou stát čeští občané nebo zahraniční umělci působící trvale v české inscenaci.

Umělce za výkon v hodnoceném období (od 1. července 2022 do konce června letošního roku) může nominovat libovolný člověk (divák či odborník). Užší nominaci dvou až tří lidí vybírají odborné poroty.

O definitivním laureátovi rozhoduje Kolegium pro udělování Cen Thálie, v němž jsou každá odborná porota zastoupena předsedou + dalším člene a jehož počet doplňují významné osobnosti kulturního a společenského života. Jméno určí Kolegium v den udělování cen tajným hlasováním za přítomnosti notáře, v případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy. Tím je skladatel Zdeněk Barták (1954).

Kategorie

  • Činohra
  • Opera
  • Opereta, muzikál nebo jiný hudebně dramatický žánr
  • Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr

Všechny (vyjma alternativního a loutkového divadla) jsou udělovány zvlášť ženám a mužům.

Zvláštními je ocenění udělované za celoživotní mistrovství, za výrazný výkon mladého činoherního umělce do 33 let i případná nepravidelná zvláštní ocenění + za šíření divadelního umění v televizi.

Nominace

Odtajnil je prezident Herecké asociace Ondřej Kepka (1969) na tiskové konferenci 6. září.

Mezi nominovanými umělci figurují herci Ivan Trojan (1964), Martin Pechlát (1974) či Karolína Baranová (1989) za činohru, Hana Holišová (1980), Michaela Horká (1986), Petra Janečková (1974) či Tomáš Savka (1983) za muzikál, Petra Alvarez Šimková, Michaela Zajmi, Aleš Briscein (1969) či Jaroslav Březina (1968) za operu.

Známá jsou již jména letošních oceněných za celoživotní mistrovství – za činohru to budou Daniela Kolářová (1946) a Stanislav Šárský (1939), za operu Jan Hladík (1943), za balet Miroslava Pešíková (1946) a za muzikál František Zacharník (1939).

Mimořádně bude letos udělena jedna cena za celoživotní mistrovství navíc v oboru muzikál a opereta, jméno však nebylo zveřejněno, stejně jako další za šíření divadelního umění v televizi, pro mladého činoherce do 33 let a ocenění České akademie divadelníků.

Předchozí ročníky

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Instagramu