Trendy
Výměna manželek 2024 Povodně 2024 Love Island 2024 5 let od smrti Karla Gotta

Ceny Thálie (neboli Ocenění za mimořádné umělecké jevištní výkony vytvořené v oblasti divadelního umění) uděluje každoročně Herecká asociaceod roku 1993.

Jsou pojmenovány po starověké řecké múze komedie.

Do 2017 byly udělovány během slavnostního večera v březnu. 2019 došlo ke změně a termín byl přesunut z jara na podzim s ohledem na uplynulou divadelní sezonu.

Slavnostní výsledky letošního 31. ročníku budou zveřejněny v historické budově Národního divadla v sobotu 5. října od 20:00 hodin v přímém přenosu České televize a Českého rozhlasu. Vyhlášeno bude 20 laureátů, moderátorkou bude Světlana Witowská (1973).

Statut cen

Jejich cílem je zvyšovat prestiž českého divadelního umění a popularizovat umělce. Laureáty se mohou stát čeští občané nebo zahraniční umělci působící trvale v české inscenaci.

Umělce za výkon v hodnoceném období (od 1. července 2023 do konce června letošního roku) může nominovat libovolný člověk (divák či odborník). Užší nominaci dvou až tří lidí vybírají odborné poroty.

O definitivním laureátovi rozhoduje Kolegium pro udělování Cen Thálie, v němž jsou každá odborná porota zastoupena předsedou + dalším členem a jehož počet doplňují významné osobnosti kulturního a společenského života. Jméno určí Kolegium v den udělování cen tajným hlasováním za přítomnosti notáře, v případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy. Tím je skladatel Zdeněk Barták (1954).

Předsedkyní činoherní poroty je Jana Paterová (1942), tu operní vede Zbyněk Brabec (1956), baletní Roman Vašek (1975), muzikálově-operetní již zmíněný Zdeněk Barták, alternativního divadla Kateřina Rathouská (1977) a loutkářskou Kateřina Dolenská (1987).

Kategorie

  • Činohra
  • Opera
  • Opereta, muzikál nebo jiný hudebně dramatický žánr
  • Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr

V každé z těchto kategorií se oceňují zvlášť ženské a mužské výkony.

Od 2020 se oceňují také samostatně mimořádné umělecké jevištní výkony v oborech alternativního divadla a loutkového divadla. V každé z nich je udělena pouze jedna cena, dohromady pro muže a ženy, u ostatních výše vypsaných jsou udělovány zvlášť ženám a mužům.

Zvláštními je ocenění za výrazný výkon mladého činoherního umělce do 33 let i případná nepravidelná zvláštní ocenění + za šíření divadelního umění v televizi.

Letos bude opět předána Cena České akademie divadelníků (ČAD) udělena mezioborově za mimořádný přínos českému divadelnímu umění, a to na základě dvoukolového elektronického hlasování.

Stejně jako dosud budou uděleny ceny za celoživotní umělecké mistrovství. Letos to budou dvě ceny v oboru činohry pro Štěpánku Ranošovou (1926) a Viktora Preisse (1947). Po jedné ceně v dalších oborech, v opeře pro Naďu Šormovou (1938), baletu, tanci a pohybovém divadle pro Josefa Kotěšovského (1950), v muzikálu, operetě a jiných hudebnědramatických žánrech pro Helenu Vondráčkovou (1947), v oboru alternativního divadlaJanu Číhalovi, který se bohužel slavnostního ceremoniálu nedožil, zesnul 2024.

Nominace

Byly odtajněny na tiskové konferenci 5. září 2024.

V činoherní kategorii mají letos šanci Kateřina Císařová (výkonem v inscenaci Vzkříšení pražského Divadla Na zábradlí), Marie Štípková (role Tessy Ensler v inscenaci Na první pohledpražského Švandova divadla) a Petra Janečková (role Alice v inscenaci Pořád jsem to jápardubického Východočeského divadla).

Mezi muži v činohře zaujal Miloslav König svým ztvárněním Michela Houellebecqa v představení Veřejní nepřátelé (opět Divadlo Na zábradlí), Stanislav Majer v inscenaci Na západní frontě klid (role Paula Baumera, pražské Divadlo X10) a Jan Kolařík v inscenaci Nie sme doma (role Deža, brněnské Divadlo Husa na provázku).

Žánr muzikál pak Cenu Thálie předá buď Anně Fialové za výkon v roli Klíčnice v Andělu Páně pražského Hudebního divadla Karlín, Světlaně Janotové za The Addams family (role Morticie Addams) brněnského Městského divadla či Markétě Schimmerové Procházkové za nastudování Chicaga (role Velma Kelly, ostravské Národní divadlo moravskoslezské).

V mužské kategorii pak porotu zaujali Marek Holý v muzikálu Oliver! (Fagin, opět Národní divadlo moravskoslezské), Pavel Režný v titulní roli Jesus Christ Superstar (plzeňské Divadlo J. K. Tyla) a Lukáš Vlček v již zmíněném ostravském Chicagu (role Billy Flynn).

Islandská mezzosopranistka Arnheiður Eiríksdóttir je mezi třemi nominovanými ženami v kategorii opera. Šanci má za výkon v inscenaci Ariadna na Naxu pražského Národního divadla. V nominacích ji doplnily Soňa Godarská jako Manon ve stejnojmenné opeře Divadla J. K. Tyla a Tereza Kavecká jako Káťa Kabanová opavského Slezského divadla.

Mezi muži si pro operní Thálii letos dojde Peter Berger jako Dalibor brněnského Národního divadla, Jiří Brückler za výkon v Čertově stěně (role Vok Vítkovic), jež uvedlo Národní divadlo moravskoslezské a nebo Svatopluk Sem jako Gianni Schicchi ve stejnojmenné inscenaci Národního divadla.

Nejlepší baletní výkony dle poroty v minulé sezoně předvedly Adéla Bendová (Eliška/Hana, Želary, Moravské divadlo Olomouc), Nuria Cazorla García (Kateřina, Zkrocení zlé ženy, liberecké Divadlo F. X. Šaldy) či Klára Jelínková v Tramvaji do stanice Touhapražského souboru Dekkadancers (role Blanche DuBois).

Mezi muži pak zaujala trojice Patrik Čermák (taktéž Tramvaj do stanice Touha, role Stanley Kowalski), Patrik Holeček (Franz, Coppélia, Národní divadlo) a Ennio Zapalá (Zampano, La Strada, Pražský komorní balet).

Kategorie Loutkové divadlo se udílí bez ohledu na pohlaví, proto má hned pět nominací. Šanci zde mají Edita Dohnálková Valášek (Sedmero krkavců, královéhradecké Divadlo Drak), Veronika Košvancová Khomová (Červený balónek, liberecké Naivní divadlo), Barbora Kubátová (Franz a kafka, Divadlo Na zábradlí) a Kristýna Matěj Dámová (Sněhová královna, kladenské Divadlo Lampion). Pátým nominovaným je „kolektivní herecký výkon“, který v inscenaci Postradatelní pražského loutkového souboru Buchty.

Pětice nominovaných chová šanci i v kategorii Alternativní divadlo. Martina Hajdyla Lacová za pražský projektBodies in Progress, Tereza Hof za Nomi v pražském Studiu Hrdinů, Ladislava Jančíková za šumperské3testry, Iris Kristeková za autobiografickou performanci Iris v pražském Tantehorse a ještě Tereza Ondrová za výkon v pražskémprojektu GEO.

Ročník 2023

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Instagramu