Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) je ústřední státní orgán České republiky pro obory kvality ovzduší, meteorologie, klimatologie a hydrologie.
Charakteristika
Jde o státní příspěvkovou organizací zřizovanou Ministerstvem životního prostředí ČR. Jeho účelem je poskytování odborných služeb v oborech kvalita ovzduší, hydrologie, jakost vody, klimatologie + meteorologie, a to přednostně pro státní správu.
Mimo jiné je zodpovědný za provoz výstražné služby včetně Smogového varovného a regulačního systému, zabývá se také vědeckovýzkumnou činností.
Jeho hlavní sídlo se nachází v Praze-Komořanech. V červnu 2021 zde byla slavnostně otevřena nová budova, která je společným sídlem meteorologů a hydrologů a umožňuje jejich lepší spolupráci. Kromě Prahy existují i regionální pracoviště v dalších šesti městech (Brno, Ostrava, Plzeň, Ústí nad Labem-Kočkov, Hradec Králové a České Budějovice).
Jeho ředitelem je od roku 2017 Mgr. Mark Rieder.
Počátky a historie
Základ dnešního ústavu vznikl na rozhraní let 1919 a 1920, kdy byly založeny Státní ústav meteorologický, spadající pod ministerstvo školství a národní osvěty, a Státní ústav hydrologický působící pod ministerstvem veřejných prací.
V období 1939 až 1945 se nazýval Ústřední meteorologický ústav pro Čechy a Moravu, po druhé světové válce Státní meteorologický ústav.
Po vyhlášení federace byl od 1969 rozdělen na Hydrometeorologické ústavy se sídly v Praze a Bratislavě, tyto byly po rozpadu Československa přejmenovány na ČHMÚ a Slovenský hydrometeorologický ústav.
Mezi roky 1979 až 2000 sloužil pro pozorování srážek a oblačnosti meteorologický radar na věži Libuš v Praze. Dnes k tomuto účelu slouží meteorologická věž Brdy zprovozněná 2000.
Oficiální webové stránky
Oficiální profil na Facebooku
Oficiální profil na Istagramu
Oficiální profil na Twitteru