Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Český hudebník, zpěvák, textař, herec, moderátor, politik, publicista, scénárista, dramatik, spisovatel a malíř František Ringo Čech se narodil jako František Čech 9. července 1943 v Praze.

Dětství prožil v pražských Radlicích a jihočeském Římově a Mladošovicích. Jeho otec byl Rakušan. Jeho česká matka tragicky zemřela. Ve škole nesnášel matematiku, vynikal ve slohu, ale gramatika mu moc nešla. Nepříliš úspěšně se učil na housle u vynikajícího německého houslisty Herberta Bergera. Vyučil se radiomechanikem a televizním opravářem. Táhlo ho to ale k hudbě. Vystudoval hru na bicí, klavír a zobcovou flétnu na pražské konzervatoři. Bubnoval v dixielandech a dechovkových souborech (např. ve skupině Storyville jazz se potkal s Ivanem Mládkem a Ivem Pešákem Byl také členem Studijní skupiny tradičního jazzu Pavla Smetáčka. V roce 1963 spoluzaložil kapelu Olympic kde začal také textovat písničky. Od té doby jich otextoval stovky. Některé z nich zlidověly. Např. Zelená je tráva, Olé, olé, olé, olé, Šubyduby Amerika, Já už jdu, Což takhle dát si špenát?, Jahody mražený...).

V roce 1965 byl čtyři měsíce ve vazbě a byl podmínečně odsouzen na podvracení republiky na tři roky. Přesto ho ale komunisté ještě téhož roku pustili do USA s Černým divadlem Jiřího Srnce. Skončil také v kapele Olympic. A ke svému jménu si přidal přezdívku Ringo - podle bubeníka Beatles Ringo Starra V Americe si zahrál s předními americkými jazzmany, vystupoval tam i v televizi. Po návratu do Československa dal dohromady bigbeatový orchestr Rogers band, který ale dlouho nevydržel. Pro Divadlo Semafor založil spolu se svým bratrem rockovou skupinu Shut Up, se kterým doprovázel hlavně představení Šimka a Grossmanna. Zpívali a nahrávali s nimi třeba Pavel Bobek nebo Miluška Voborníková.

V roce 1972 se kapela přejmenovala na Skupinu Františka Ringo Čecha. Čech začal hrát na bonga, moderoval show a textoval písně jak na běžícím pásu. Nejen pro sebe, ale i pro ostatní, včetně například Karla Gotta nebo Jiřího Schelingera Přispíval i do různých časopisů, moderoval zábavné televizní pořady, vymýšlel scénáře, byl rozhlasovým redaktorem, uváděl rockové festivaly a stále vystupoval a zpíval s různými skupinami.

Malovat začal roku 1973 po setkání s malířem Janem Zrzavým. Jeho obrazy patří do tzv. naivismu a nejznámější z nich je "Zvířátka obdivují píču". Uspořádal mnoho desítek výstav a jeho obrazy vlastní sběratelé po celém světě.

V roce 1983 založil Čechovo prozatímní divadlo (později Čechovo prozatímně osvobozené divadlo). V roce 1995 byl Čech také krátce ředitelem Divadla v Dlouhé (Divadla Jiřího Wolkera). V osmdesátých letech si zahrál v několika filmech.

Je mezi signatáři Anticharty. Sice tvrdí, že ji nepodepsal, ale na jedné z fotografií pořízených přímo u podpisových archů drží pero.

Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Od roku 1991 byl Čech nezávislým kandidátem za Klub angažovaných nestraníků, pak přestoupil do ČSSD. V komunálních volbách roku 1994 se stal členem Zastupitelstva a kulturní komise hlavního města Prahy za ČSSD. Ve volbách v roce 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD. Působil v ní do roku 1998. Byl členem výboru pro obranu a bezpečnost. V senátních volbách roku 1998 neúspěšně kandidoval za ČSSD do senátu na Jičínsku. Je autorem loutkového politicky satirického seriálu Gumáci.

Dlouhodobě podporuje protievropskou a protiimigrační politiku Miloše Zemana se kterým ho pojí přátelství. Kvůli němu také kandidoval v roce 2017 do Poslanecké sněmovny jako celorepublikový lídr Strany Práv Občanů. Strana, které se podle svého původního názvu také přezdívá "Zemanovci" ve volbách zcela propadla, když získala pouze 0,36 procenta hlasů. 28. října 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Celý život fandí fotbalové Slavii a dlouhá léta hrál za tým celebrit Amfora, odkud odešel po neshodách s Karlem Vágnerem.

Má dceru a syna Michaela Čecha, televizního režiséra a svého času realizátora Gumáků (s Davidem Smoljakem).

Web Františka Ringa Čecha (přístupný pouze od 18 let)

Články