královna jedů
Giulia Tofana byla italská profesionální travička.
Narodila se kolem roku 1620 v Palermu na Sicílii.
Informace o jejím životě jsou skoupé. Posléze mohla přijmout za křestní jméno příjmení matky (v té době běžná praxe). Tato skutečnost přivedla historiky k domněnce, že byla dcerou jiné travičky, konkrétně Thofanie d'Adamo, popravené v červenci 1633 po obvinění z otravy manžela.
Giulia následně s dcerou Girolamou Sperou uprchla do Říma, kde si vybudovala kroužek ctitelek, kterým začala prodávat kosmetické produkty. Mezi nimi byla i Aqua Tofana, jed podle vylepšeného rodinného receptu. Měl být průzračný a nezanechávat žádnou pachuť. Nejspíše obsahoval směs arsenu, olova a výtažku z rulíku. Potřebné ingredience jí dodával jeden z římských kněží, otec Girolamo. Vražedkyně pak přípravek maskovala jako řadovou kosmetiku tím, že jej umisťovala do lahviček s podobiznou svatého Mikuláše.
Čtyři až šest kapek prý stačilo k usmrcení dospělého muže. Po aplikování první dávky nastupovala únava a celkové vyčerpání organismu, druhá vyvolala bolesti břicha, zvracení a průjmy. Podání třetí znamenalo smrt. Hlavní předností jedu bylo, že jeho působení nedokázala odhalit ani pitva.
Spravedlnosti unikala dlouhé roky a nebýt jedné ženy, která se nad svým manželem slitovala, patrně by zůstala neodhalena. Zhruba v polovině 17. století si ale jedna její klientka rozmyslela plánovanou otravu a na kolenou odprosila chotě, ať nejí naservírovanou polévku. Ten ji na oplátku bil tak dlouho, až mu přiznala důvod. Následně ji předal úřadům. Následovalo mučení a přiznání identity Giulie Tofany. Té se podařilo skrýt v jednom z římských kostelů, ale po rozšíření pomluvy, že otrávila místní studnu, byla vydána.
Následovalo opět mučení, brzy spojené s přiznáním, že od v období 1633 až 1651 stála za smrtí až 600 mužů. Byla popravena společně s dcerou a dalšími komplici v Římě roku 1659.
Na základě její výpovědi ztratilo život i dalších 40 žen z nižších sociálních vrstev. Ty bohatší byly buď jen uvězněny, nebo unikly trestu úplně. Stačilo tvrdit, že vůbec netušily, že jejich kosmetika obsahuje jed.
Dle jiných nepotvrzených informací ovšem zemřela ve spánku již roku 1651.