Československý politik slovenského původu Gustáv Husák (pokřtěný jako Augustýn Husák) se narodil 10. ledna 1913 v malé vesnici Dúbravka kousek od Bratislavy. Zemřel 18. listopadu 1991 ve věku 78 let v Bratislavě.
Gustáv Husák byl představitelem KSČ a v letech 1975 až 1989 prezidentem Československa.
Kariéra
Husák pocházel z chudého prostředí, jeho otec pracoval jako dělník v kamenolomu a sezonní zemědělský dělník. V první světové válce byl těžce zraněn a poté se živil jako rolník. Matka Gustáva Husáka zemřela na tuberkulózu, když mu byl jeden rok.
Po gymnáziu vystudoval práva a za časů první republiky pracoval v advokátní kanceláři Vlada Clementise. Během druhé světové války se zapojil do odboje a stal se výraznou osobností Slovenského národního povstání.
V únoru 1948 organizoval na Slovensku převzetí moci komunisty. V roce 1950 byl Husák zbaven většiny funkcí, když byl obviněn z tzv. buržoazního nacionalismu. V dalším roce pak byl zatčen a později pak odsouzen k doživotnímu vězení. Vězení opustil v roce 1960 na základě amnestie, pak se živil nějakou dobu jako dělník. V roce 1963 byl rehabilitován. Jeho politická kariéra strmě stoupala, byl výraznou tváří reformního proudu v KSČ. Během období pražského jara byl stoupencem reforem, v dubnu 1968 se pak stal místopředsedou československé vlády.
V dalším období našich dějin se Husák stal symbolem normalizace. V dubnu 1969 se dostal do čela KSČ, byl generálním tajemníkem KSČ.
V roce 1975 vystřídal ve funkci prezidenta Ludvíka Svobodu Prezidentem Československé socialistické republiky byl Gustáv Husák čtrnáct let. Abdikoval po listopadových událostech roku 1989.
Osobní život
Jeho první manželkou byla Magda Husáková Lokvencová, se kterou se poznal v roce 1935 ve studentském hnutí. Vzali se v roce 1938 a měli spolu dva syny. Jejich manželství bylo rozvedeno v roce 1960. O šest let později jeho exmanželka zemřela. Po její smrti se Husák seznámil se slovenskou novinářkou a překladatelkou Vierou Millerovou (rozená Čáslavská). Vzali se v roce 1973. Dne 20. října 1977 Viera Husáková zahynula při havárii vrtulníku na letišti v Bratislavě.