Hana Lipovská je česká ekonomka, v květnu 2020 se stala členkou Rady České televize, kterou byla do září 2021.
Narodila se 9. listopadu 1990 v Letovicích.
Kariéra
V letech 2002 až 2010 vystudovala Gymnázium Blansko, následně (2010 až 2015) obor Hospodářská politika na Ekonomicko-správní fakultě brněnské Masarykovy univerzity (získala titul Ing.), kde pokračovala doktorským studiem a od 2017 působí jako asistentka na katedře ekonomie.
V letech 2008 až 2009 se podílela na tvorbě otázek pro televizní soutěž AZ-kvíz, 2013 zpracovávala šetření pro Český statistický úřad a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Ve školním roce 2015/2016 vedla semináře ekonomie na brněnském Gymnáziu Matyáše Lercha, mezi lety 2015 a 2019 působila jako analytička Institutu Václava Klause. Od ledna 2020 působí v Institutu svobody a demokracie, který v prosinci 2019 založila Jana Bobošíková.
Je členkou České společnosti ekonomické, Jednoty českých matematiků a fyziků a The American Economic Association. Za svou práci získala několik akademických ocenění, například roku 2015 Cenu prof. Františka Vencovského pro mladé ekonomy do 35 let pořádanou pražskou Vysokou školou finanční a správní.
Mj. napsala knihy Kdo chce naše peníze? Ekonomie bez politické korektnosti (2018) a Moderní ekonomie: Jednoduše o všem, co byste měli vědět (2017). Je rovněž autorkou několika vysokoškolských skript.
Na začátku roku 2020 byla Českou biskupskou konferencí nominována do Rady České televize. Tento krok byl vnímán jako kontroverzní kvůli jejím vyjádřením, ve kterých zpochybňovala smysl existence veřejnoprávních médií. Předseda konference Dominik Duka ovšem veškeré námitky odmítl s tím, že kritické hlasy v Radě mohou ČT prospět. V května 2020 byla Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR zvolena spolu s Lubošem Xaverem Veselým a Pavlem Matochou.
Krátce poté ji reportéři pořadu ČT 168 hodin zachytili ve společnosti Jiřího Ovčáčka byla také přistižena jak vystupuje z limuzíny Pražského hradu.
Její působení v Radě je vnímáno jako kontroverzní např. kvůli odvolání odborné dozorčí rady, k němuž došlo v listopadu 2020 bez relevantního zdůvodnění a připuštění jakékoliv diskuse k návrhu. Její chování je opakovaně popisováno jako snaha usilovně najít sebemenší přešlap ze strany vedení ČT, a tím otevřít cestu k odvolání jejího generálního ředitele Petra Dvořáka.
7. dubna 2021 jej v nepřítomnosti na zasedání obvinila ze střetu zájmů, ke kterému podle ní mělo dojít, když si ČT objednala počítačové školení u firmy Gopas, v níž je spoluvlastníkem. Rada odhlasovala, že se dotyčný bude muset k tomuto obvinění vyjádřit. Sám Dvořák označil toto její jednání za extrémní výraz politizace agendy Rady ČT.
V témže období jí byla přidělena krátkodobá policejní ochrana.
Osobní život
Mezi její koníčky patří numismatika, historie, klasická hudba, literatura a turistika.