Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Hantavirus je rod RNA virů, jejichž přenašeči jsou drobní hlodavci. V Evropě je přenáší například hraboš norník rudý a myšice lesní. Tyto viry se vyskytují po celém světě. Pod pojmem hantavirus se skrývá několik druhů virů.

Člověk se od hlodavců může nakazit prostřednictvím jejich tělních tekutin, který by musel zkonzumovat. Případně je možná též nákaza vdechnutím rozprášených výkalů kontaminovaných hlodavců. Není znám případ, že by se hantavirus přenesl z člověka na jiného člověka. Přenos z člověka na člověka je podle odborníků mimořádně vzácný.

Název viru pochází od místa, kde byl poprvé izolován. Stalo se to v roce 1976 v Jižní Koreji u řeky Hantaan. Právě zde byl virus izolován z myšice temnopásé, což je menší myšovitý hlodavec.

Podle CDC je úmrtnost na nákazu tímto virem až 38 %.

Příznaky

  • kašel
  • potíže s dýcháním
  • infekce plic
  • ve vážnějších případech selhání ledvin

Příznaky jsou podobné jako u nového koronaviru který způsobuje nemoc COVID-19

Onemocnění

Hantaviry vyvolávají onemocnění lidí. Jde například o závažné onemocnění hantavirový plicní syndrom. To bylo zaznamenáno především v Severní Americe, není však příliš rozšířené. V letech 1993 až 2009 bylo evidováno přes pět stovek případů. Nemoc se začíná projevovat horečkou, bolestmi svalů a pocity chladu. Později se objevuje zrychlené dýchání a voda na plicích.

Dalším onemocněním je hemoragická horečka s ledvinovými příznaky.