Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Hollywood je čtvrť města Los Angeles v Kalifornii (USA), historicky spojené s nejvýznamnějšími americkými filmovými společnostmi.

Leží severozápadně od středu města Downtown a sousedí se čtvrtí Hollywood Hills na severu, East Hollywood na východě, Fairfax, Hancock Park a Larchmont na jihu + Hollywood Hills West a městem West Hollywood na západě.

rozlohu 9 km čtverečních a žije zde okolo 85 000 obyvatel (2010).

Hlavní centrum čtvrti tvoří ulice Hollywood Boulevard a Sunset Boulevard. K nejdůležitějším místním památkám náleží kino Grauman's Egyptian Theatre postavené 1922, kde se v témže roce odehrála první hollywoodská filmová premiéra. Dále pak kino Man's Chinese Theater, které zahájilo promítání 1927.

Rovněž se zde nachází budova Hollywood Roosevelt Hotel postavená 1927 v historizujícím španělském koloniálním stylu, kde 1929 došlo k premiérovému udělování Oscarů.

Od 60. let 20. století čtvrť postupně upadala a v současné době ji nejvíce vystihují prázdné bloky mezi ulicemi s oplocenými parkovišti a místy výstavba nových bytových domů + komerčních ploch. Z velkých filmových studií se zde nachází pouze Paramount.

Filmový průmysl

Slavný nápis Hollywood se vyjímá severně ve zmíněné čtvrti Hollywood Hills.

Jeho filmová a kulturní identita je tak proslulá, že se termín Hollywood často používá jako označení kompletního amerického filmového a televizního průmyslu. Ačkoli je dnes jeho většina rozmístěna v okolních oblastech (jako Burbank a Westside), podpůrné a technické služby (např. filmový střih, filmové efekty, postprodukce, osvětlovači) zůstávají v něm.

Mnoho místních historických kin (viz výše) se stalo místem konání filmových premiér a hostí udělování cen Akademie filmového umění a věd. Oblast je také oblíbeným cílem turistů a nachází se zde Hollywoodský chodník slávy (Hollywood Walk of Fame) či Universal Studios, kde jsou umístěny atrakce inspirované filmy jako King Kong, Mumie, Jurský park, Terminátor 2 nebo Shrek.

Jako čtvrť nemá vlastní správu. Pro slavnostní příležitosti má jmenovaného úředníka, který je „čestným starostou“. Naposledy jím byl Johnny Grant, po jehož smrti 2008 nový jmenován nebyl.

Čechoslováci a Češi v Hollywoodu

Nejúspěšnějším hercem českého původu, který působil v Hollywoodu, byl dle celé řady kritérií (komerční zisk, spěch filmů, výše honorářů, počet významných rolí, celosvětová známost atd.) pražský rodák Herbert Lom (†2012), známý především postavou inspektora Dreyfuse z filmů o Růžovém panterovi.

Už předním se v něm snažil prorazit také Hugo Haas (†1968), ovšem nepříliš úspěšně. O něco lépe se to podařilo Jiřímu Voskovci (†1981). 1957 získal roli jednoho z porotců ve filmu Dvanáct rozhněvaných mužů, i když více se mu dařilo v televizi a divadle.

Z dalších národních filmových úspěchů v je vhodné zmínit Oscara, kterého 1949 získal Ivan Jandl (†1987) za roli ve švýcarsko-americkém filmu Poznamenaní.

Mezi dalšími herci, kteří v Hollywoodu měli zajímavé angažmá, patřili například Florence Marlyová (†1978), Francis Lederer (†2000), Jan Rubeš st. (†2009), Anny Ondráková (†1987), ze současných pak Karel Roden (1962).

Mnozí se o štěstí v dravém a konkurenčním prostředí neúspěšně pokoušeli. Slibný začátek kariéry měl kupříkladu Vladimír Kulich (1956), ve větší úspěch se mu ho ale proměnit nepodařilo.

Velmi úspěšní zde naopak byli kameramani Franz Planer (†1963) a Otto Heller (†1970), z režisérů samozřejmě Miloš Forman (†2018) nebo Ivan Passer (†2020).

Články