FILM
Hořící keř je česko-polský třídílný životopisný film o závěru života Jana Palacha (†1969) a hlavně událostech mezi jeho blízkými po jeho oběti v podobě sebeupálení.
Drama vypráví o individuální statečnosti, ale i lámání charakterů a následné mravní devastaci, s nimiž se česká společnost potýká i v po listopadu 1989. Zdůrazňuje roli jedinců, kteří riskují existence, či dokonce obětují život kvůli zdánlivě nedosažitelným ideálům.
Epilog pak připomíná události z ledna 1989 během takzvaného Palachova týdne.
Byl původně psán coby celovečerní film, díky HBO nakonec vznikla třídílná minisérie. Název snímku vychází z Bible, konkrétně se objevuje v její části Exodus, ve vyprávění o události na hoře Oreb, při níž se Mojžíšovi zjevil v hořícím keři Bůh a sdělil mu své pravé jméno.
Premiéra: 12. září 2013
Režie: Agnieszka Holland
Scénář: Štěpán Hulík
Vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v Československu po okupaci v srpnu 1968. Jeho hlavní postavou je advokátka Burešová, která zastupovala Palachovu matku Libuši a jeho bratra Jiřího ve zdánlivě beznadějné soudní kauze.
Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta bylo skandální nařčení od poslance Nového (†1987). Ten jeho čin zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném „studeném ohni“.
Snímek, rozčleněný do tří samostatných kapitol, připomíná i sebeobětování Jana Zajíce z února 1969. Zobrazuje také dění ve studentských kruzích a kolaborantské aktivity příslušníků StB, kteří se Palachův odkaz snažili vymazat z národního povědomí.
Postava studentského vůdce Ondřeje Trávníčka je složena z více skutečných osob, hlavním předobrazem však byl Lubomír Holeček (†1976). Ten mj. četl i vzkaz v televizi, což ve snímku zachyceno není.
Po návštěvě u syna v nemocnici je jeho matka hospitalizována na psychiatrickém oddělení, stejně jako jeho bratr Jiří.
Zajíc před svým upálením nevypil kyselinu.
Burešová (†2018) ve filmu váhá, zda má případ Palachů vzít, údajně jej však přijala okamžitě, stejně jako její manžel.
Odlišně proběhla exhumace Palachových ostatků i soudní proces. Toho se zúčastnili např. Pavel Kohout (1928), Emil Zátopek (†2000), Vladimír Škutina (†1995) a nebo šachista Pachman (†2003), což ve snímku chybí.