proměna
Dobyvatelé ztracené archy, pro videoprodukci přejmenováno na Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy, je prvním americkým filmem tetralogie na pomezí dobrodružného a fantasy snímku se stejnojmenným hrdinou v hlavní roli.
Získal čtyři ceny Oscary (v kategoriích Nejlepší zvuk, výprava, střih a vizuální efekty), v dalších čtyřech byl nominovaný.
Obsazení: herci a postavy
Děj filmu Indiana Jones: Dobyvatelé ztracené archy
Hrdinný archeolog zdatně se v průběhu roku 1936 ohánějící bičem, Henry (alias Indiana) Jones je pověřen důležitým úkolem. Má najít dávno ztracenou Archu úmluvy a zachránit ji tak ze spárů moci nastupujících nacistů Na cestách ho doprovází Marion Ravenwood, dcera jeho někdejšího učitele. Ústředním nepřítelem této dvojice je fanatický ctitel Adolfa Hitlera Rene Belloq.
Děj se stěhuje z Tibetu odkud si Indiana přiveze svou bývalou lásku Marion, na archeologické vykopávky v Egyptě kde v hledání schrány předstihne opodál kopající výpravu Němců Po další z dlouhé řady honiček je nakonec archa otevřena, hitlerovská výprava její tajemnou silou zničena a její obsah nakonec uskladněn v obrovském prostoru amerického státního archivu.
Další díly
Zajímavosti
Spielberg chtěl natočit bondovku, práva na sérii o tomto agentovi ovšem tehdy vlastnila společnost EON Productions. Při společném pobytu s George Lucasem na Havaji 1977 mu jím byla představena prý vhodnější postava, jejíž jméno zvolil dle svého psa.
Titulní roli měl původně hrát Tom Selleck leč ten ji odmítl kvůli závazkům k seriálu Magnum
Natáčelo se od června do října 1980 v Anglii Tunisku Arizoně Francii Kalifornii a na zmíněné Havaji
Chování gestapáka Tohta bylo založeno na jednání Heinricha Himmlera
Hláška doprovázející scénu, kdy se Ford objeví na náměstí před bojovníkem s mečem, se v české verzi od originálu liší. V dabingu Indy řekne: "Jdi do hajzlu." Podobně zabarvená slova však v originále nezazní.
Obří balvan před kterým hlavní hrdina utíká, je vyroben ze skelné vaty. Jeho představitel rovněž při natáčení neměl problémy s obrovskými stonožkami, tarantulemi nebo hady. Ve scéně, kdy po něm vyjede kobra, dělila herce a nebezpečného plaza skleněná deska, přičemž živočich na ni skutečně vystříkl jed.
Počet mrtvých ve snímku je 84.