Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Ivo Rittig je český podnikatel a lobbista, vyšetřovaný kvůli machinacím se stamilionovými veřejnými zakázkami, bývalý vekslák, jenž zbohatl na obchodech s módou. Dle médií prostřednictvím rozsáhlé klientelistické sítě významným způsobem ovlivňoval tuzemskou celostátní i komunální politiku, byl považován za vlivného zákulisního hráče ODS.

S jeho jménem jsou spojovány mnohé korupční skandály, proto je často označován za kmotra.

Narodil se 3. ledna 1963 v tehdejším Československu.

Kariéra

Po základní škole se vyučil v oboru Prodavač. Na praxi docházel do lahůdkářství U Paukertů, za komunismu považovaném za prominentní místo. Zde dle pamětníků poznal, že všichni kšeftují, od zelinářů po vysoké funkcionáře.

Tato činnost se mu zalíbila natolik, že ji začal sám provádět. Po vyučení nastoupil v červnu 1981 jako prodavač do státního podniku Potraviny Praha. V samoobsluze se během pouhých dvou let stal vedoucím. Velmi dobře se znal s tehdejší komunitou veksláků. Přes ně měl v Tuzexu nakupovat různé zboží a to pak podpultově a s velkým ziskem prodávat ve „svém“ obchodě. Byl schopen sehnat i luxusní a obtížně dostupné kousky jako ruský kaviár či vodku.

Podle bývalých kolegů si tehdy z pokladen v samoobsluze často brával peníze. Když byla na září 1984 ohlášena velká inventura, dostal echo předem a včas zakryl schodek asi 100 tisíc korun tak, že si od známých půjčil peníze a navozil na místo zboží z jiných provozoven. Zároveň použil i lest: prázdné kartony od kávy a likéru Myslivec vystlal papírem + dalšími předměty přesně do požadované váhy. Podobným způsobem „vyřešil“ i druhou inventuru o osm měsíců později.

Do zatčení v červnu 1985 tak se svým zástupcem postupně rozkrádali svěřenou prodejnu. Celkové zjištěné manko činilo více než 750 tisíc korun, což byla na tehdejší poměry obrovská částka. Byl potrestán devíti lety odnětí svobody, leč ve vězení strávil zhruba jen polovinu uvedeného času, protože ještě předpravomocným rozsudkem strávil tři roky ve vazbě.

Začátkem roku 1990 se dostal na svobodu po amnestii Václava Havla (†2011).

Co dělal po návratu z vězení není veřejně známo, patrně nadále kšeftoval se zahraničním zbožím, převážně kosmetikou, výpočetní technikou, elektronikou atd.

S bývalou tlumočnicí Lenkou Vejvalkovou (1966) založil společnost Prospekta Moda prodávající luxusní zboží (např. značku Versace) v centru Prahy a na ruzyňském letišti. Toto podnikání bylo značně výnosné a umožnilo jednak sponzorovat hokejový klub Prospekta Praha, tak i organizovat utkání v boxu a zvát do Česka hvězdy bojových sportů, ale i známé herce, a zejména přes podobné společenské akce získat přístup „do nejvyšších pater byznysu a politiky“.

Při policejní razii 13. června 2013 byla prohledána jeho kancelář u Prašné brány i vila na Vinohradech. On sám byl v tu dobu v Monaku. Spekuluje se o tom, že dostal předem o akci zprávu a před zatčením utekl.

Zatčen byl 13. února 2014 a následně obviněn, spolu s Martinem Dvořákem (1970), Marií Novákovou a dalšími 11 lidmi, pro údajné praní špinavých peněz. To se týkalo zakázek na SMS jízdenky, m-peněženky, prodej kuponů a tisk papírových jízdenek Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Dle policie šlo o organizovanou skupinu, která peníze v letech 2008 až 2014 propírala přes několik firem z daňových rájů.

Jsou s ním spojeny i další kontroverzní zakázky. Lesy České republiky (podle České televize) zaplatily za podklady a vývoj etického kodexu 1 720 000 korun jeho poradenské firmě Rittig and Partners, přičemž na zakázku nedohlížela dozorčí rada zmíněné hopodniku. Jeho jméno figurovalo i v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical, kdy čelil podezření, že přes ni dodával DPP předraženou bionaftu.

V lednu 2017 byl za vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby nepravomocně odsouzen, spolu s Janou Nečasovou (1964) a Davidem Michalem (1977), a to k devítiměsíčnímu podmíněnému trestu.

Proti verdiktu soudů se pravidelně odvolává, všech žalob byl prozatím vždy zproštěn.

Osobní život

Je občanem Monackého knížectví, zde vlastní luxusní apartmán, ale hlavně v něm nemusí platit daně.

Miluje golf, plavby na jachtě a bojové sporty. 2012 si pořídil za desítky milionů tryskové letadlo Nextant 400XT.

S manželkou Lenkou Rittig (1976) má 3 syny (poslední Maxmilián se narodil 2018) a jednu dceru.

Články