Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Jan Zajíc byl československý student, jenž spáchal 25. února 1969 sebevraždu po vzoru Jana Palacha na pražském Václavském náměstí. Čin provedl v průchodu poblíž tehdejších kin Letka a Čas. Byl označen za Pochodeň č. 2.

Narodil se 3. července 1950 ve Vítkově.

Kariéra

V roce 1965 nastoupil na střední průmyslovou školu železniční v Šumperku. Během studia se živě zajímal o literaturu i poezii, sám se pokoušel psát básně. Během období pražského jara s nadšením podporoval uvolnění ve společnosti.

Po sebeupálení Jana Palacha (16. 1. 1969) se zúčastnil protestní hladovky (na Václavském náměstí ve stanu u kašny, hlídané příslušníky SNB, kteří rozháněli kolemjdoucí zájemce o vystavený text), kterou ukončil v den jeho pohřbu.

Přibližně o měsíc později, zklamán pokračující normalizací i tím, že popisovaný čin neměl za následek žádnou dlouhodobější reakci ve společnosti, se jej rozhodl následovat. Původně uvažoval, že se upálí 1. března, ale nakonec zvolil symbolické datum 25. února. Kromě výročí 21 let od převratu KSČ šlo také o výročí jednoho měsíce od Palachova pohřbu.

Toho dne se vydal vlakem do Prahy, kde se v horní části Václavského náměstí asi v půl druhé odpoledne, v průjezdu domu polil benzínovým čističem a zapálil se. Chtěl sice vyběhnout na náměstí, ale ztratil orientaci a uhořel v domě na schodech.

Státní bezpečnost zabránila tomu, aby byl pohřben v Praze, jak si přál, protože se obávala dalších demonstrací. Jeho ostatky byly převezeny do rodného Vítkova kde byl 2. března 1969 pohřben.

Jeho starší bratr Jaroslav v jednom z rozhovorů uvedl, že Jan před sebevraždou svým příbuzným nic nenaznačil, ale o činu mělo vědět několik vyučujících a spolužáků.

Po sametové revoluci po něm bylo ve Vítkově pojmenováno náměstí (původně Rudé armády), na pražské Letné ulice (bývalá Komsomolská) a v Šumperku náměstí nacházející se v areálu bývalých sovětských kasáren.

V roce 1998 obdržel čestnou Medaili T. G. Masaryka Masarykova demokratického hnutí za věrnost jeho odkazu a vzápětí od prezidenta Václava Havla Řád T. G. Masaryka in memoriam.

Město Vítkov od roku 1993 pravidelně uděluje po něm pojmenovanou cenu, a to v kategoriích do patnácti a dvaceti let, za výjimečné činy v podobě záchrany života, mimořádné studijní či pracovní výsledky, vítězství a úspěchy v olympiádách, soutěžích všech druhů, forem a stupňů, případně publikační, uměleckou a charitativní činnost.

Osobní život

Narodil se v rodině učitelky Marty a prodavače Jaroslava Zajícových.