Mrázek
Jaroslav Kmenta je český investigativní novinář, spisovatel a reportér časopisu Reportér, jehož články se zabývají řadou kauz odhalující korupci či propojení mafie a politiky. Mezi jeho spisovatelskou tvorbu patří například knižní bestellery o Františku Mrázkovi či Radovanu Krejčířovi, podle kterých byly natočeny i filmy. Narodil se 16. února 1969 v Nymburku.
Pouštní horečka
Český špion Erwin van Haarlem
Kmotr Mrázek I
Kmotr Mrázek II - Krakatice
Kmotr Mrázek III - Válka kmotrů
Kmotr Mrázek - Trilogie
Svědek na zabití
Všehoschopní - Superguru Bárta
Padrino Krejčíř - Afričan
Padrino Krejčíř - Gangster
Padrino Krejčíř - Žralok
Boss Babiš
Rudý Zeman
Babišovo Palermo I
Babišovo Palermo II
Navštěvoval nymburské gymnázium. Poté absolvoval studium na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. V průběhu sametové revoluce se v roce 1989 stal v Nymburku spoluzakladatelem Občanského fóra a v roce 1990 byl zvolen do městského zastupitelstva. Rovněž v letech 1990 až 1991 vydával v Nymburku týdeník pod názvem Zpravodaj OF. V roce 1991 začal působit jako redaktor v agentuře ČTK, kde se věnoval školství a poté armádě.
V roce 1993 nastoupil do deníku Mladá fronta DNES, kde působil sedm let. Věnoval se pátrací žurnalistice, kterou se učil a zkušenosti čerpal převážně od zahraničních novinářů. V rámci investigativní novinařiny se zabýval řadou velkých kauz, například v roce 1997 zveřejnil, že ODS vlastní tajné konto ve Švýcarsku, což rovněž přispělo spolu s dalšími informacemi k pádu Klausovy vlády. Dále například v roce 1999 odhalil, že místopředseda vlády Egon Lánský (ČSSD) vlastnil tajné konto v Rakousku, což vedlo k jeho rezignaci. Zabýval se i kauzou majetkových nejasností tehdejšího premiéra Stanislava Grosse, který poté v roce 2005 rezignoval na post premiéra a následně i na funkci předsedy ČSSD, či kauzou aktivit ministra dopravy Víta Bárty, který následně na svůj post v roce 2011 rovněž rezignoval.
Od roku 2000 prošel Jaroslav Kmenta řadou dalších médií, například působil v Zemských novinách, deníku Super, deníku Impuls a časopisu Instinkt. V roce 2000 rovněž absolvoval stáž investigativní žurnalistiky v USA. V roce 2003 se opět vrátil do deníku Mladá fronta DNES jako vedoucí reportérského oddělení, kde setrval až do listopadu 2013. Za svůj odchod označil zejména důvod, že vydavatele deníku, společnost MAFRA, koupil podnikatel a politik Andrej Babiš, kterého označil jako kmotra. V roce 2005 založil své vlastní vydavatelství JKM. V roce 2014 začal působit na pozici reportéra v měsíčníku Reportér.
Napsal řadu knih, z nichž tři obdržely certifikát Nejprodávanější faktografická kniha roku. Mezi jeho knižní tvorbu patří například trilogie Kmotr Mrázek, Kmotr Mrázek II a Kmotr Mrázek III, jež se zabývá prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy a politiky v čele s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem, dále například knižní trilogie o dalším kontroverzním podnikateli Radovanu Krejčířovi Padrino Krejčíř – Afričan, Padrino Krejčíř – Gangster a Padrino Krejčíř – Žralok, nebo reportážní kniha o podnikateli a politikovi Andreji Babišovi pod názvem Boss Babiš či o osobě prezidenta Miloše Zemana pod názvem Rudý Zeman. Na motivy jeho knih rovněž vznikly filmy Příběh kmotra o Františku Mrázkovi a Ganster Ka a Ganster Ka: Afričan o Radovanu Krejčířovi.
Za svou práci investigativního novináře a za dlouhodobou a důslednou investigativní žurnalistiku získal v roce 2010 prestižní Cenu Karla Havlíčka Borovského.
Je ženatý a má dvě děti.
Za mlada hrál fotbal jako útočník. Mezi jeho oblíbené kapely patří například Chinaski a Coldplay. Vyrůstal na kapele Elán a poslouchal Mariku Gombitovou a Miro Žbirku. Nejraději čte faktografické knihy, například od Paula Johnsona.
Facebook Jaroslav Kmenta
Instagram Jaroslav Kmenta
Twitter Jaroslav Kmenta