Jiří Večeř je český nájemný vrah, odsouzený za brutální likvidaci Marka Lehkého, který byl zapleten do kauzy Lehkých topných olejů (LTO), k patnácti letům vězení.
Narodil se roku 1962.
Kariéra
Na scéně se objevuje po roce 1989, kdy skupina podnikatelů obchodovala (mj. i na Zlínsku) s motorovou naftou, kterou papírově vydávala za LTO.
Řada z nich za to inkasovala velké zisky, někteří však za tyto aktivity zaplatili tím nejcennějším, tedy vlastním životem.
Šestadvacetiletý Marek Lehký byl v noci z 29. na 30. března 1995 v Kvasicích na Kroměřížsku u břehu řeky Moravy rozmetán výbušninou. Předtím mu ji vrah připevnil přímo na tělo a odpálil na dálku.
Jeho identifikaci se podařilo dokončit po dlouhé době, a to na základě analýzy vzorků krve, otisků prstů, zbytků tkáně a hodinek, které poznala jeho adoptivní matka.
Šlo v podstatě o bílého koně, přes jehož jméno probíhaly obchody s LTO. To, že jím byl, bylo veřejným tajemstvím, on se však touto svou rolí chlubil..
Své kumpány si znepřátelil i tím, že nedodržel domluvená pravidla, navíc jim dlužil obrovskou sumu peněz (v řádech desítek milionů korun). Proto si Milan Šišma objednal u Večeře jeho smrt.
Po třech letech marného pátrání se kriminalistům její vykonavatel sám udal s tím, že za hrůzným činem stojí on, Šišma a Jan Marcinek.
Následně byl odsouzen k patnáctiletému trestu vězení.
Během pobytu za mřížemi sice po 11 letech svou výpověď změnil s tím, že jej k původnímu přiznání donutila policie, soud však této verzi neuvěřil.
Po jeho propuštění z výkonu trestu si pro něj policisté došli znovu, aby jej obvinili z dalších dvou vražd, a to těsně před jejich promlčením.
V prvním případě Miroslava Kovaříka (někdejšího náměstka Františka Čuby a šéfa zahraničního obchodu v DAK Slušovice), kterého 12. května 1995 zabila nastražená bomba pod sedadlem jeho BMW. Ta byla odpálená za pomoci rádia a zasáhla i jeho sedmnáctiletou dceru. Zatímco podnikatel zemřel při převozu do nemocnice, ona zázrakem přežila.
Ve druhém případě šlo o zastřelení Františka Blažíčka, poskytovatele půjček z Uherského Hradiště, k čemuž došlo 23. května 1995 skrze okno jeho vily.
Soud jej však v obou těchto kauzách na konci června 2016 zprostil viny kvůli absenci rozhodných důkazů. Obžalovaný tak nenastoupil doživotní trest, ale byl propuštěn na svobodu.
Oba zmíněné případy tak zůstaly nepotrestány a dnes jsou již promlčeny.