Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Právem respektovaný a milovaný český herec Josef Kemr se narodil 20. června 1922 v Praze. Zemřel 15. ledna 1995 tamtéž.

Nejznámější filmy a seriály

Josef Kemr se narodil do rodiny švadleny a ševce. Díky otci tíhl k umění i hře na housle, violu i violoncello. Už v 10 letech vystupoval na prknech Vinohradského divadla. Po studiu na Obchodní škole se přidal k divadelní kočovné společnosti A. Budínské-Červíčkové. Následovala divadla v Kladně, Akropolis, Divadlo S. K. Neumanna, Městská divadla pražská a nakonec Národní divadlo, kde byl členem činoherního souboru až do své smrti. Ve foyer najdete i jeho bustu.

Kariéra

Ve filmu se poprvé objevil už v 15 letech v melodramatu Lízin let do nebe. Následovaly epizodní roličky poslíčků, kamelotů, studentů a učedníků, chlapců, číšníků a mnoha dalších profesí. Ve všech se nesmazatelně zapsal do povědomí diváků. Kromě zhruba dvou set menších rolí ale ztvárnil i spoustu zásadních postav. Z těch nejznámějších připomeňme třeba rekreanta Vyhlídku v sérii dovolených s Andělem, předsedu JZD ve Starcích na Chmelu, loupeživého rytíře Kozlíka v Markétě Lazarové, proradného rádce Iks v Šíleně smutné princezně, nezapomenutelného dědu Komárka v Samotě u lesa, zmateného Plhu v komedii Marečku, podejte mi pero nebo knížete v pohádce S čerty nejsou žerty. Do televizní tvorby se nesmazatelně zapsal především rolí Bohouše Císaře v každoročně opakovaných Chalupářích Josef Kemr hrál až do posledního dechu. Filmy, jako například Golet v údolí, které natočil v posledním roce života, měly premiéru až po jeho smrti.

Josef Kemr byl silně nábožensky založený a zásadový, pro mnohé byl morální autoritou. Nesnášel komunisty a vůbec se jich nebál. Veřejně vystoupil proti okupaci v roce 1986. Když mu tehdejší pohlaváři chtěli udělit titul Zasloužilý umělec, odmítl ho těmito slovy: Nahý jsem přišel na svět a nahý chci z tohoto světa odejít. Nenavykl jsem byzantským způsobům, abych ruku, která bije, ještě políbil a poděkoval. Ocenění podle svého gusta se dočkal až po revoluci, když mu byla v roce 1993 udělena za celoživotní mistrovství v činohře čestná Cena Thálie

Uznávaný herec malých i velkých rolí zemřel na rakovinu ve věku 72 let. Po smrti o něm vyšlo několik vzpomínkových knih.

Osobní život

Josef Kemr byl ženatý s herečkou a divadelní režisérkou Evou Foustkovou (1911 - 1977). Měl nemanželského syna Vladimíra.

Články