Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Český herec Josef Větrovec se narodil 5. března 1922 v Plzni. Byl také divadelním ředitelem. Zemřel 11. února 2002 ve věku 79 let v Praze.

Nejznámější filmy a seriály

Josef Větrovec pocházel z prostých poměrů. V plzeňském závodě Škodovky se vyučil kovomodelářem. V těžkých časech druhé světové války začal hrát ochotnicky divadlo, aktivně se zabýval také odbojovou činností, čehož si povšimlo gestapo. Uvěznění v městské cele byl jen začátek, poté putoval do Malé pevnosti koncentračního tábora v Terezíně a v červenci 1943 pak do koncentračního tábora v Buchenwaldu. Na svobodu se dostal až po skončení války. Po válce se stal zarytým komunistou. A role komunistických pohlavárů také často ztvárňoval před kamerou. Například v seriálu Chalupáři byl předsedou JZD Karlem Mrázkem.

Kariéra

Herectví nevystudoval, přesto v roce 1945 nastoupil do Divadla J. K. Tyla v Plzni na jehož prknech hrál 15 let. Změna přišla v roce 1960, když se stal členem souboru Divadla E. F. Buriana v Praze, kde působil až do roku 1991. Kromě toho zde v letech 1973 až 1988 působil jako umělecký ředitel.

K filmu se dostal v době, kdy se přestěhoval do Prahy. Jeho první film Lucie, byl natočen v roce 1963. Za svou kariéru ztvárnil desítky filmových a televizních rolí. Byl mistrem vedlejších rolí, zásadnější hlavní roli nikdy nedostal. Diváci jej znají převážně z komedií. Jeho poslední filmovou rolí byl ředitel nemocnice v komedii Konec básníků v Čechách z roku 1993. O rok později se ještě mihl v pohádce Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna Kromě toho v 90. letech už prakticky nehrál. Jeho rozjetou kariéru jakoby ukončila sametová revoluce.

Díky svému herectví i politické angažovanosti získal celou řadu ocenění. Byl poctěn titulem Zasloužilý umělec (1973), Řádem práce (1978), Cenou Jaroslava Průchy (1978), titulem Národní umělec (1981) a několika dalšími.

Jeho hlas je znám z dabingu (daboval například Jeana Gabina), působil také v rozhlasu.

Ze světa odešel v nedožitých 80 letech. Jeho dcera Jitka v knize Větrák vzpomíná: "Nakonec zemřel doma za stolem. V klidu. Pěsti měl na stole, takže zemřel klidně. A protože se svítilo, zemřel asi večer.“

Osobní život

Z prvního manželství měl dceru Jitku, díky které se nejprve stal trojnásobným dědečkem a později i pětinásobným pradědečkem.

Jeho třetí manželka Eva Větrovcová (rozená Nováková) zemřela na konci července 1995. Pak už byl až do své smrti Větrovec sám.