Kachovská přehrada je zničená jihoukrajinská nádrž na řece Dněpr, součást dněperské kaskády, někdy též přezdívaná Kachovské moře. Leží na území Chersonské, Dněpropetrovské a Záporožské oblasti.
Hráz spolu s hydroelektrárnou byla vybudována v roce 1956, k jejímu protržení došlo v noci na 6. června 2023 během rusko-ukrajinské války, kdy ji vyhodila do povětří ruská armáda.
Byla naplněna 1958 a svou rozlohou je druhou největší na Ukrajině (po Kremenčucké přehradě). Kromě Dněpru z ní odtéká Severokrymský kanál.
Charakteristika
Přehradní jezero mělo před poškozením hráze rozlohu 2 155 km² a objem 18,2 km³. Bylo 230 km dlouhé a maximálně 25 km široké. Průměrná hloubka byla 8,4 m a maximální 36 m.
Teplota letní vody v ní je až +24 °C. Voda zde zamrzá koncem listopadu až začátkem prosince, rozmrzá v polovině února až začátkem března. Tloušťka ledu je 17 až 37 cm. V červenci až srpnu dochází k „vodnímu květu“, který pokrývá 80 až 95 % vodní plochy.
Měla výkon 350 MW a průměrnou roční výrobu 1,4 mld kWh.
Využití
Její výstavbou se vytvořila hlubokovodní vodní cesta na dolním toku Dněpru. Je zde rozvinuté rybářství, sloužila k zavlažování suché oblasti severního Krymu a jeho zásobování vodou.
Zničení
Ukrajinské úřady nařídily okamžitou evakuaci obyvatel v ohrožených oblastech na pravém břehu řeky pod přehradou. Mychajlo Podoljak (1972), poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (1978), uvedl s odvoláním na informace rozvědky, že ji vyhodila do povětří ruská 205. motostřelecká brigáda. Neověřené informace říkají, že odstřelení Rusové plánovali, ale vinou chyby vojáků se jim nepodařilo dodržet naplánovaný čas.
V nádrži byl také vysoký stav vodní hladiny, nejvyšší za 30 let. Voda se rozlévala přes její vršek, neměla totiž dostatek otevřených stavidel ke zvládnutí průtoku.
Rusko, které přehradu kontroluje, mělo totiž od listopadu 2022 otevřeno jen několik z jejich celkového počtu 28. Tato skutečnost vedla ke spekulacím, že přehrada mohla zkolabovat sama, ale záznamy seismických stanic potvrzují, že došlo k prudké explozi těsně před jejím zhroucením.
Rusové zničením Kachovské přehrady ohrozili desítky tisíc lidí. Západ mluví o genocidě, Moskva vinu odmítá
Obrazy zkázy po výbuchu Kachovské přehrady: Trpí tisíce zvířat, záplavová voda ničí lidské domovy
Putin se mohl útokem na ukrajinskou přehradu inspirovat v historii. Stalin nechal utopit až sto tisíc lidí