Kauza Kramný je označení soudního případu Petra Kramného (1978 v Karviné), Čecha odsouzeného za vraždy své šestatřicetileté manželky Moniky a osmileté dcery Kláry na dovolené v Egyptě.
Pracoval na pozici údržbáře v nošovické automobilce Hyundai, trest vykonává v mírovské věznici.
Smrt v Egyptě
Úmrtí dvou Češek bylo oznámeno 30. července 2013. Těla se našla v pokoji hotelu Titanic Palace v egyptském letovisku Hurghada, kde byla rodina na dovolené. Podle prvních zpráv šlo o otravu jídlem. Kramný uvedl, že trojici bylo předchozí den špatně, proto si vzala léky přivezené z domova. Když šel v noci na toaletu, objevil v pokoji bezvládná těla manželky s dcerou. Nejdříve se je měl pokusit oživit, poté se vydal pro pomoc na recepci.
Z dalších výpovědí ovšem vyplynulo, že ženy byly mrtvé nejméně 10 hodin před obstaráním pomoci, dle pitvy už kolem oběda 30. července.
Samotný Kramný skončil v nemocnici na kapačkách s vypumpovaným žaludkem, následující den byl propuštěn. Podle ředitele hotelové nemocnice byl hospitalizován v důsledku šoku ze smrti manželky a dcery. Kvůli probíhajícímu vyšetřování se však nemohl vrátit do České republiky a byl mu zabaven pas.
Vyšetřování
V jeho průběhu uvedl Kramný v rozhovoru pro Českou televizi: „Celý den jsme leželi v posteli, manželka a dcera zvracely, a pak začaly mít průjem. (...) Já jsem byl na tom nejhůř, zvracel jsem snad 10krát, 15krát za hodinu. Ony na tom nebyly tak strašně. (...) Lehl jsem si vedle dcery a říkám, ať se posune kousíček, že mám málo místa. Chytnu ji za ruku a ona byla úplně celá ledová.“
Ředitel státní nemocnice v Hurghadě popsal stav zemřelých takto: „Žaludek mají úplně rozpadlý, a to z důvodu velkého množství jedu, který se oběma obětem do žaludku dostal. Je to jed, který ze žaludku udělá takovou rosolovitou konzistenci.“ Kvůli tomuto prohlášení bylo spekulováno o použití kyanidu draselného nebo jemu podobných látek, Kramný však jakýkoliv podíl na smrti manželky a dcery soustavně odmítal.
Ostatky obou tél byly následně převezeny do ČR a soudní znalci ostravského Ústavu soudního lékařství provedli druhou pitvu. Kramný zůstával v Egyptě, ale kvůli probíhajícím nepokojům v této zemi požádal tamní úřady o povolení odcestovat. V Africe také poskytl rozhovor pro server idnes.cz, ve kterém zopakoval přesvědčení, že jeho manželka a dcera byly otráveny. Do vlasti se vrátil na konci října.
V lednu roku 2014 ukončila egyptská policie zkoumání celého případu, česká strana však neobdržela žádnou oficiální zprávu. Kramný vypovídal na detektoru lži a v únoru uvedeného roku byl moravskoslezskou policií zatčen a obviněn z vraždy obou žen. Soud v Karviné jej následně vzal do vazby z obavy, že by mohl opustit ČR, případné na svobodě ovlivňovat svědky.
Kvůli vyšetřování případu odcestoval v březnu do Egypta tým českých kriminalistů. Dle jejich závěrů a výsledků české pitvy zemřely obě ženy na náhlé selhání srdce v důsledku zásahu elektrickým proudem. V srpnu roku 2014 bylo vyšetřování v Egyptě odloženo a nikdo nebyl obžalován. Práci české policie však tamní úřady značně komplikovaly, např. tím, že Čechy odmítaly pustit na místo činu.
Odsouzení
Kramný zůstal ve vazbě až do května 2015, v dubnu byl případ uzavřen a on obžalován z dvojnásobné vraždy. V lednu 2016 byl pak odsouzen k trestu 28 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Dále mu byla uložena povinnost zaplatit jejich příbuzným zhruba 9 milionů korun. Trest byl v červnu roku 2016 pravomocně potvrzen Vrchním soudem v Olomouci, došlo jen ke zmírnění finanční náhrady (na zhruba dva miliony Kč).
V červenci 2018 požádal Kramný o obnovu celého řízení, jehož výsledek zpochybnil například spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun, jenž podal trestní oznámení pro manipulaci s důkazy, ale ve výsledku neuspěl.
V únoru 2023 rozhodl Krajský soud v Ostravě o zamítnutí návrhu na povolení obnovy řízení. Kramný proti tomuto rozhodnutí na místě podal stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten ji však v srpnu 2023 v neveřejném zasedání zamítl a předchozí rozhodnutí tak pravomocně potvrdil.
Hlavním důvodem vražd měla být manželčina nevěra a obavy, že ho z tohoto důvodu opustí a následně dojde k rozpadu manželství.
Seriál
Roku 2024 vznikl pro Voyo pětidílný dokument Causa Kramný režiséra Petra Hátleho (1983) opírající se o vyprávění příbuzných, blízkých přátel, právníků, znalců, odborníků i samotného Kramného.
Časová osa případu Petr Kramný