Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Kdo chce zabít Jessie? je český film z roku 1966. Sci-fi komedie se vyznačuje tím, že komiksový hrdinové s ostatními komunikují stejně jako v kresleném komiksu pomocí textových bublin. Film vzbudil i mezinárodní věhlas, v rámci kterého získal na filmových festivalech ocenění Zlatý asteroid a Cenu Macka Sennetta.

Premiéra: 15. 7. 1966
Režie: Václav Vorlíček
Scénář: Miloš Macourek, Václav Vorlíček

Obsazení: herci a postavy

Olga Schoberová (Jessie)
Dana Medřická (docentka somniologie Růžena Beránková)
Jiří Sovák (Ing. Jindřich Beránek)
Juraj Višný (Superman)
Karel Effa (pistolník)
Vladimír Menšík (zřízenec Kolbaba)
Karel Houska (kolega docentky Beránkové)
Ilja Racek (kolega docentky Beránkové)
Valtr Taub (profesor)
Bedřich Prokoš (důstojný pán)
Čestmír Řanda (prokurátor)
Otto Šimánek (zástupce docentky Beránkové)
Svatopluk Skládal (obhájce)
František Holar (ředitel)
Jan Libíček (dozorce)
Jan Pohan (velitel policie)
Jiří Lír (vyšetřující policista)

Děj filmu Kdo chce zabít Jessie?

Hlavními hrdiny jsou manželé Beránkovi. Docentka Růžena Beránková pracuje ve výzkumném ústavu a povede se jí vytvořit preparát, který odstraňuje nepříjemné sny. Svůj objev demonstruje na pokusné krávě, které preparátem odstraní nepříjemný sen o ovádech. Netuší však, že se ovádi záhy objevují z jejího snu v posluchárně. Její manžel Ing. Jindřich Beránek je vývojářem ve firmě Elektrojeřáby, který se po nalezení listu s kresleným seriálem, na kterém je zobrazena další hlavní postava filmu, hrdinka Jessie, unikající před svými pronásledovateli za pomoci antigravitačních rukavic, rozhodne vyrobit něco podobného.

Následně se Jindřichovi zdá sen, ve kterém zachraňuje komiksovou hrdinku Jessie. Poté co, Růžena zjistí pomocí svých přístrojů, o čem se Jindřichovi zdá, použije na něj svůj preparát a ráno se oba nestačí divit, když se v jejich bytě objevuje komiksová hrdinka Jessie a rovněž i její pronásledovatelé, Superman a Pistolník. Následuje pořádná mela. Po zdemolování bytu následuje honička, která končí na Jindřichovo pracovišti, kde je následně zadržuje policie.

Poté probíhá soud. Jindřich je odsouzen ke tří dnům vězení. Růžena má nařízeno postavy ze snu Jindřicha zlikvidovat. To se však nepodaří ani pokusem o roztrhnutí nákladními automobily, ani spálením v krematoriu, ze kterého se jim podaří uniknout.

Ve finále Jindřich vylepšuje pomocí Jessieantigravitační rukavice a spolu s Pistolníkem začnou pracovat v jeho vývojovém oddělení. Růžena najde zalíbení v Supermanovi, kterého pronásleduje do psích snů, kam se za pomoci jejího preparátu pokusí před ní uprchnout. Paradoxně v závěru filmu začne Jessie s láskyplností komandovat Jindřicha stejně jako Růžena.

Zajímavosti

Václav Vorlíček a Miloš Macourek psali na jeho chatě scénář tři týdny.

Václav Vorlíček byl pro film inspirovaný superhrdinskými komiksy, které tu po válce zanechala americká vojenská posádka.

Ilustrace komiksových postav vytvořil Kája Saudek.

Role Ing. Jindřicha Beránka byla nejprve nabídnuta herci Václavu Voskovi, který ji odmítl.

Postavu Supermana hrál slovenský kulturista Juraj Višný.

Role Jessie byla Olze Schoberové psaná na tělo. Ve filmu pronesla pouze dvě věty.

Neoficiální předpremiéra na hrubo dokončeného filmu se konala v nově otevřeném Kulturním domě v Kralupech nad Vltavou bez vstupného zadarmo. Takto chtěli tvůrci filmu nespokojeným cenzorům dokázat, že film diváky bude bavit. Promítač byl filmem tak nadšený, že z vlastní iniciativy nakoupil obrovskou roli balicího papíru a na základě několika fotek poskytnutých režisérem Václavem Vorlíčkem rozvěsil po celém městě vlastnoručně vyrobené plakáty.

V roce 1966 tento film získal ocenění Zlatý asteroid na Mezinárodním festivalu vědeckofantastických filmů v Terstu, o čemž se tvůrci filmu dozvěděli pouze zprostředkovaně, jelikož nedostali povolení vycestovat z Československa. Rovněž ve stejném roce získal Cenu Macka Sennetta na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu.

Američané odkoupili práva na film, aby natočili jeho remake.

Manželé Beránkovy měli hrát v americké verzi Shirley MacLaine a Jack Lemmon.

Natočení amerického barevného remaku se neuskutečnilo z důvodu politické situace naší země v srpnu 1968.

Scenáristou pro americký barevný remake tohoto filmu se stal Stuart E. Hample. Toto jméno použil režisér Václav Vorlíček ve svém dalším filmu ,,Pane, vy jste vdova!“.

Scéna, ve které z ucha krávy vylétne mrak ovádů, se natáčela v prosinci. Sehnat v zimě tento hmyz bylo velmi obtížné. Z tohoto důvodu byl už v létě požádán biolog z jednoho výzkumného ústavu, aby připravil na natáčení v tomto období "čerstvé" ovády.

Při puštění dotazu brazilského profesora Alfonza během sympózia pozpátku říká česky: „Prosím jen stručný technický dotaz, paní kolegyně. Můžete mi říct, kam se vlastně poděly...?“

Karel Effa měl obavy ze scény, ve které se měl zhoupnout s kulturistou Jurajem Višným na drátech elektrického vedení. Ve finále se dozvěděl, že scéna je už natočená s kaskadérem a štáb si z něj jen dělal pouze legraci.

Když Superman ve filmu vstupuje do kremační pece, Vladimír Menšík začne zpívat: ,,Letěla bělá … To však ve scénáři nebylo. Z reakcí ostatních je vidět, že tuto improvizaci nečekali a mají, co dělat, aby nepropukli v smích. Scéna byla ve filmu použita.