Pohádka natočená na motivy československé pohádkové knížky Když draka bolí hlava. Hlavním hrdinou je dvouhlavý drak Čmoudík, jehož jedna hlava mluví česky a druhá slovensky, což je hlubokou studnicí mnoha humorných situací.
Obsazení: herci a postavy
Videoklip k pohádce.
Děj pohádky
Když draka bolí hlava je klasickou pohádkou bez moderních prvků. Není v ní nouze o krále, královny, prince, princezny, dračí kletbu či velkou lásku. Zápornou postavu představuje skřet Blivajz.
Dvě drakovy rozdílně mluvící hlavy toho mají hodně společného. Rozdílné jazyky a povahy však přinášejí spoustu nedorozumění a komických situací, přes které vede cesta k vzájemnému porozumění a toleranci.
Zatímco se Československo před čtvrtstoletím rozpadlo, v napínavé pohádce se království Nad Dračí skálou a Pod Dračí skálou spojují dohromady.
Pohádka se natáčela na česko-slovenském pomezí, například v pralese Mionší, kamenolomu Megoňky v Čadci, na karvinském zámku či žilinském hradu Budatín. Za kamerou stál Jan Ďuriš (nominace na Českého lva za filmy Nejasná zpráva o konci světa Bathory 7 dní hříchů Snímku dodává nevšední poetiku propojení animací draků s reálnými herci.
V pohádce zazní písničky od autorů jako Vašo Patejdl Michal David Igor Timko (frontman skupiny No Name Lešek Wronka, Martin Harich a další. Do projektu se zapojil také zpěvák Karel Gott který nazpíval duety s dcerou Charlottou a slovenskou herečkou Kamilou Magálovou.
Slovenskou hlavu draka namluvil s vtipem a šarmem Igor Timko, tu českou pak Libor Bouček Starého draka mluví Václav Postránecký jednalo se jednu z jeho posledních rolí.
Pohádku Když draka bolí hlava režíroval Dušan Rapoš (Fontána pre Zuzanu 3 který je také spoluautorem scénáře. Na jeho vytvoření se podílel s Petrem Šiškou.
Na slavnostní premiéru pohádky, která se uskutečnila při příležitosti stého výročí vzniku Československa, dorazil také Karel Gott a celá jeho rodina. Tento okamžik si nenechala ujít ani herečka Eva Vejmělková (Píšťalka z Básníků), která doprovázala svého manželka, režiséra pohádky Dušana Rapoše.