Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Kvůli zhoršené epidemické situaci v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2 platí v ČR do 28. února 2021 nouzový stav. Opatření proti šíření koronaviru jsou zaváděna podle protiepidemického systému PES. Od 27. prosince 2021 probíhá očkování vakcínou Pfizer, schváleno bylo též použití vakcíny Moderna a AstraZeneca.

Dne 3. února 2020 překročil v České republice počet potvrzených případů pacientů s covid-19 hranici jednoho milionu.

Centrální linka hygieny je dostupná pro celé území ČR na čísle 1221 a je k dispozici v pracovních dnech od 8 do 19 hodin a o víkendu od 9 do 16.30 hodin. Linka je bezplatná.

První tři případy nákazy koronavirem byly v ČR zaznamenány v neděli 1. března 2020. V pondělí 16. března 2020 byli ohlášeni první tři uzdravení pacienti. První obětí se v ČR se stal chronicky nemocný 95letý muž, zemřel 22. března 2020 v Nemocnici Na Bulovce.

Ze začátku epidemie byla většina nakažených i mrtvých evidována na území pevninské Číny, kde se však situace postupně začala uklidňovat. Postupně se pak epicentrum nákazy přesunulo do Evropy, konkrétně do Itálie. Poté se epicentrem nákazy staly Spojené státy a Brazílie. Infekce byla postupně zaznamenána ve většině zemí světa. Ve středu 11. března 2020 vyhlásila WHO kvůli koronaviru pandemii.

V polovině ledna 2021 přesáhl počet úmrtí pacientů s onemocněním covid-19 celosvětově hranici dvou milionů.

Nouzový stav ČR

V pondělí 5. října 2020 začal platit v ČR nouzový stav V platnosti byl původně 30 dní. V pátek 30. října rozhodla na návrh vlády Poslanecká sněmovna ČR o jeho prodloužení do 20. listopadu 2020. Ve čtvrtek 19. listopadu poslanci vládě odsouhlasili další prodloužení nouzového stavu, tentokrát do 12. prosince 2020. Premiér Andrej Babiš žádal prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní do pondělí 11. ledna 2021. Sněmovna nakonec souhlasila s prodloužením o 11 dnů, tj. do 23. prosince 2020. Dne 22. 12. došlo k prodloužení do 22. ledna 2021. Protože se situace nezlepšila, požádala vláda Sněmovnu o souhlas s dalším prodloužením. Dne 22. ledna prodloužila vláda ČR nouzový stav do 14. února 2021. Dne 11. února 2021 Poslanecká sněmovna odmítla další prodloužení nouzového stavu Premiér Andrej Babiš se proto obrátil na hejtmany V neděli 14. února 2021 vláda na základě žádosti hejtmanů vyhlásila nouzový stav na dalších 14 dnů, tedy do 28. února 2021

Očkování covid-19

Očkování v ČR odstartovalo 27. prosince 2020. Jako první byla schválena vakcína, kterou vyvinula farmaceutická společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech poté následovala vakcína od společnosti Moderna.

Jako první byl očkován premiér Andrej Babiš a válečná veteránka Emílie Řepíková (*1925).

Systém PES

V pátek 13. listopadu 2020 představil ministr zdravotnictví Jan Blatný systém rozvolňování protiepidemických opatření (tzv. systém PES Podle něj má v případě zlepšování situace docházet k postupnému rozvolňování platných opatření a naopak.

V polovině ledna 2021 platit v ČR nejvyšší stupeň pohotovosti, což znamená, že celková kapacita systému nemocniční lůžkové a intenzivní péče se začíná blížit svému limitu, počet nakažených v populaci je vysoký, a to včetně zásahu zranitelných skupin obyvatel, trasování kontaktů je významně omezeno, probíhá komunitní šíření nákazy. Je omezen volný pohyb osob, platí noční zákaz vycházení. Jsou uzavřené restaurace a další podniky, je omezeno poskytování ubytovacích služeb. Pro veřejnost zůstávají otevřené jen nezbytné služby.

Koronavirový semafor

V pondělí 3. srpna 2020 představil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch systém semaforu Semafor odlišuje barvou okresy v ČR. Barva je zvolena podle rizika nákazy koronavirem. Na označení okresů bude použita jedna ze čtyř barev. Na jednotlivé stupně rizika jsou použity barvy bílá, zelená, žlutá a červená. Na konci října 2020 byla už celá Česká republika červená. Semafor se přestal postupně používat a byl nahrazen protiepidemickým systémem PES

První oběti koronaviru v ČR

První obětí v ČR se stal chronicky nemocný 95letý muž, druhou pacient s nádorovým onemocněním v pokročilém stadiu. Třetí obětí se stala pacientka ročník narození 1949. Čtvrtou obětí byl 83letý muž z Prahy, který zemřel v Nemocnici Na Bulovce, kterým měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem. Pátou obětí ses tal 88letý muž ze Středočeského kraje, který trpěl chronickým onemocněním a byl v domácím léčení. Šestá oběť byla zaznamenána v pražské Thomayerově nemocnici, jednalo se o pacienta, který měl pokročilé srdeční selhání. Sedmou obětí se stal 80letý pacient s vážnou onkologicko-hematologickou diagnózou, který zemřel 26. března ve FN Hradec Králové.

Mezi oběťmi je také zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice která zemřela doma.

Experimentální lék remdesivir

Jednomu z pacientů začali v úterý 24. března podávat lékaři experimentální lék remdesivir Stav tohoto pacienta se ve čtvrtek mírně zlepšil. V pátek Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde pacient leží, informovala o tom, že je léčba nadále úspěšná a pacient mohl být odpojen z mimotělního oběhu ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve. Stav pacienta je však nadále vážný. Ve čtvrtek byla pacientovi podána poslední dávka léku remdesivir. Pacient podle mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zůstává napojený na plicní ventilátor. V pátek 3. dubna se stav pacienta zlepšil. Podle jeho ošetřující lékaře je při vědomí a uzdravuje se. Není možné určit, do jaké míry za zlepšením jeho zdravotního stavu stojí remdesivir. Desetidenní kúra zabrala a stav 53letého muže se začal zlepšovat. Dne 5. května byl po 56 dnech hospitalizace propuštěn z nemocnice do domácí léčby.

Historie šíření koronaviru v ČR

První tři případy nákazy byly v České republice potvrzené v neděli 1. března 2020.

V pondělí 16. března 2020 byli v Česku vyléčeni první tři lidé nakažení koronavirem. Jednalo se o pacienty nemocnice Ústí nad Labem. O další vyléčené pacientce informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pátek 20. března. Jedná se o ženu z Moravskoslezského kraje.

První nouzový stav v souvislosti s koronavirem

Ve čtvrtek 12. března 2020 byl od 14 hodin vyhlášen nouzový stav. Trval celkem 66 dní, jednalo se o nejdelší nouzový stav v naší historii. Skončil 17. května 2020.

V pátek 13. března 2020 vláda ČR rozšířila povinnou karanténu na všechny rizikové země. Je jich celkem 15 a jedná se o Čínu, Jižní Koreu, Írán, Itálii, Španělsko, Rakousko, Německo, Norsko, Švédsko, Francii, Belgii, Nizozemsko, Dánsko, Velkou Británii a Švýcarsko.

Od 14. března od 6.00 byla zakázána přítomnost veřejnosti v bazénech a také turistických centrech. Od stejného data byl zakázán maloobchodní prodej na tržnicích (například Sapa). Byly také zakázány návštěvy ve věznicích. Od 16. března (od 0:00) platí zákaz vstupu pro všechny cizince na území České republiky s výjimkou cizinců pobývajících na území Česka s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem. Pro české občany pak platí zákaz opustit hranice České republiky.

V úterý 10. března 2020 rozhodla Bezpečnostní rada státu zakázat kvůli koronaviru sportovní a kulturní akce nad 100 účastníků. Nařízení začalo platit v úterý 18:00.

Od středy 11. března 2020 pak bylo rozhodnuto o zrušení výuky na základních, středních a vyšších odborných školách. Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci uvedl: „Od 10. března se zakazují divadelní, hudební, filmová, sportovní a jiná shromáždění, veřejné a soukromé akce přesahující účast sto osob." Mimořádné opatření mají trvat minimálně dva týdny. V případě jejich porušení má hrozit sankce ve výši až 3 miliony korun.

Od páteční půlnoci (13. března 2020) byly zavedeny kontroly na 11 hraničních přechodech s Německem a Rakouskem. Policie začala kontrolovat, zda jsou dodržována pravidla karantény.

První případy koronaviru v ČR

Jedná se o muže ročník 1952 české národnosti, který pobýval na univerzitě v italském městě Udine a po návratu byl v domácí karanténě. Druhou nakaženou je studentka americké národnosti ročník 1999, která studuje v italském Miláně a do Prahy přicestovala jako turistka. Třetí nakažený, který se vrátil s rodinou z lyžařského pobytu v Itálii z oblasti Veneto, byl hospitalizován v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Později byl převeze také do Nemocnice Na Bulovce kde jsou i první dva pacienti.

Další případ byl potvrzen v pondělí 2. března, jde o třiapadesátiletou ženu, která byla na dovolené ve stejném hotelu jako muž z Děčína. Pochází ze stejného města a byla hospitalizovaná také v Ústí nad Labem.

Ráno v úterý 3. března oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pátý případ nákazy. Jde o ženu z Ekvádoru (rok narození 1999), která studuje v Miláně. Do ČR doprovázela Američanku, u níž byl koronavirus potvrzen už v neděli. Obě cestovaly do ČR jako turistky. Pátá nakažená měla první test negativní, nákazu potvrdil až druhý

Opatření proti zamezení šíření koronaviru

Vláda ČR rozhodla o zastavení letů z Jižní Koreje, už dříve byly na dobu neurčitou zastaveny přímé lety do Číny. Byly též pozastaveny lety z Milána, Benátek, Boloni a Bergama. O přerušení letů ze severu Itálie jedná vláda s Evropskou komisí.

Bezpečnostní rada státu rozhodla také o tom, že Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě (čtvrtek 5. března až neděle 8. března 2020) se pojede, ale bez divácké kulisy.

Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze zrušila v pondělí 2. března a v úterý 3. března výuku. Jeden z trojice nakažených na našem území je profesor z Technické fakulty ČZU.

V České republice bylo do 4. března 2020 otestovány vzorky od 340 lidí, u kterých panovalo podezření na nákazu novým typem koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19 Pozitivních jich bylo pět. Poslední nakaženou je žena z Ekvádoru.

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o zákazu vývozu respirátorů třídy FFP3 do zahraniční. Podobné opatření uvažuje i dezinfekce. Protože se nákaza dále nerozšiřuje, není zatím důvod k plošnému rušení velkých akcí. Akce a shromáždění nad 5000 lidí se však musí nově hlásit krajským hygienickým stanicím.

Česi ve Wu-chanu

2. února 2020 odletěla z Wu-chanu pětice Čechů a dva Slováci, kteří se vrátili přes Francii do České republiky. Do Prahy putovali přes Marseille a Brusel. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bez příznaků, které by signalizovaly nákazu koronavirem. Slováky odvezly dvě sanitky do nemocnice v Banské Bystrici. Čeští občané byli převezeni do Nemocnice Na Bulovce, kde budou dva týdny v karanténě.

V pondělí 3. února 2020 schválila vláda schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že kabinet bude diskutovat o možnostech, jakými způsoby by se dalo pomoci koronavirem zasažené Číně.

První podezření nákazy koronavirem v Česku

V Česku byl první pacient s podezřením na koronavirovou nákazu zaznamenán v pondělí 27. ledna 2020. Jedná se o devětatřicetiletého muže, který se do České republiky vracel začátkem ledna přes Šanghaj. Když na sobě shledal zdravotní problémy, zamířil na plicní ambulanci kroměřížské nemocnice, odkud byl převezen do nemocnice v Uherském Hradišti, kde je jediné infekční oddělení ve Zlínském kraji. Pacientovi byly odebrány vzorky, které vyhodnotili odborníci ve specializované laboratoři v Praze. V úterý 28. ledna 2020 ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že výsledek testu na koronavirus je v tomto případě negativní.

Další podezření na koronavirus

Další podezření na koronavirus bylo hlášeno ve stejný den (27. ledna 2020) v pražské Nemocnici Na Bulovce. V tomto případě výsledky testů rychle potvrdily, že pacientka koronavirem nakažena nebyla

V pondělí 27. ledna 2020 ohlásila podezření na koronavirus také českobudějovická nemocnice kam se dostal čínský turista, který do Česka přiletěl den předtím. Vědci vyloučili, že by měl koronavirus. Negativně dopadly také testy u nezletilé Číňanky, která onemocněla na Opavsku. Dostala kašel a horečku a rodina kontaktovala infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Čínský turista v Praze

V úterý 28. ledna 2020 se v Praze objevilo další podezření na nový typ koronaviru. Záchranáři přivezli z hotelu v Nuslích šest Číňanů kteří přicestovali z centrální Číny. Pět z nich ale ihned propustili, neboť u nich nebyl důvod k hospitalizaci ani podrobnějšímu testování. Jednoho si nechali na vyšetření, neboť byl nachlazení a měl příznaky. Mluvčí nemocnice Simona Krautová o několik hodin později informovala, že testy nákazu novým koronavirem nepotvrdily.

Strach z pandemie

Ještě než se u nás potvrdilo první podezření, lékárny zaznamenaly zvýšenou poptávku po rouškách a antibakteriálních gelech. Nejbližší našich hranic byl případ nákazy koronavirem potvrzen v pondělí 27. ledna 2020 v Bavorsku V úterý 28. ledna 2020 pak byly v Německu oznámeny další tři případy nákazy koronavirem Všechny čtyři německé případy nákazy spolu souvisejí, pacienti podle bavorského zemského ministerstva zdravotnictví pracují pro stejnou firmu. Jde o zaměstnance firmy Webasto, kteří se nakazili od Číňanky, která se účastnila jejich školení.

Vývoj pandemie

První oběť mimo Čínu byla zaznamenána na Filipínách.

Donald Trump zakázal cesty z Evropy do USA, důvodem je snaha o zpomalení šíření nového koronaviru v USA. Třicetidenní zákaz platil od páteční (13. března 2020) půlnoci a vztahoval se na 26 evropských zemí včetně České republiky. Výjimku tvořila Velká Británie, na tu však bylo obdobné nařízení uvaleno později.

Název Covid-19 vznikl z anglického Coronavirus disease 2019.

30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze

Historie opatření proti šíření koronaviru

Změny v opatřeních od středy 18. listopadu 2020

Od pondělí 2. listopadu 2020 byly uzavřené také speciální školy. Speciální školy se znovu otevřely 18. listopadu 2020. Od tohoto data se do škol vrátili také žáci 1. a 2. ročníků základních škol Stejně tak se vrátí žáci přípravných tříd základních škol. Obnovil se provoz školních jídelen a družin. Hudební ani tělesná výchova se neučí. Pro žáky a studenty dalších ročníků základních škol a pro středoškoláky je možná prezenční individuální konzultace.

V obchodech platí nové omezení počtu nakupujících. Každý nakupující musí mít pro sebe prostor 15 metrů čtverečních. Možná otevírací doba obchodů byla prodloužena do 21. hodiny.

Restaurace mohou mít otevřené výdejní okénko od 5:00 do 21:00.

Od středy 18. listopadu mohou mít otevřeno kočičí a psí salóny.

Svateb a pohřbů se smí účastnit 15 osob.

Sportování na venkovních sportovištích bylo zařazeno mezi výjimky ze zákazu volného pohybu.

Opatření platná od středy 28. října 2020

V pondělí 26. října 2020 rozhodla vláda o dalším zpřísnění opatření proti šíření koronaviru Platná jsou do konce nouzového stavu.

  • Zpřísnění volného pohybu osob. V době od 21:00 do 4:59 platí zákaz nočního vycházení (výjimkou jsou cesty do zaměstnání a zpátky, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku. Psi se smějí venčit ve vzdálenosti maximálně 500 metrů od bydliště.
  • Na farmářských trzích se nesmí prodávat jiné zboží než potraviny. Na trzích se nesmí zakoupené zboží zkonzumovat. Stánky musí být minimálně dva metry od sebe. Počet osob nesmí překročit 20 lidí na 400 metrů čtverečních.
  • Byl zakázán maloobchodní prodej v neděli. Obchody mohou mít otevřeno v ostatních dnech od 5:00 do 20:00. Výjimku mají čerpací stanice, lékárny, železniční stanice a autobusová nádraží. Dále se nevztahuje na prodejny ve zdravotnických zařízeních a restaurace (pouze jídlo s sebou).
  • Podniky by měly (pokud je to možné) nechat zaměstnance pracovat z domova (homeoffice).
  • Květinářství nadále fungují. Prymula uvedl, že je to s ohledem na nadcházející dušičky. V prodejně mohou být maximálně dva zákazníci.

Vláda dále uvedla, že se počítá s plošným testováním obyvatel domovů seniorů. Využijí se antigenní testy. Omezí se péče v nemocnicích i lázních. Do lázní a na rehabilitace budou moci jen lidé, kterým alespoň část péče hradí zdravotní pojišťovny.

Opatření platná od čtvrtka 21. října 2020

Kvůli zhoršující se situaci jednala ve středu 21. října ráno mimořádně vláda a byla přijata následující opatření, která vstupují v platnost ve čtvrtek 22. října 2020 v 6:00 (platí do úterý 3. listopadu 23:59:

  • uzavření maloobchodů (výjimkou jsou prodejny základního sortimentu jako jsou potraviny, drogerie a podobně)
  • omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi (Výjimku tvoří práce do práce a z práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Možný je též pohyb v přírodě, parcích či na chalupách. Mohou se jich však účastnit maximálně dvě osoby výjimkou jsou osoby ze společné domácnosti či spolupracovníci.
  • kontakt lidí se státní správou byl omezen na deset hodin týdně
  • vláda apelovala na zaměstnavatele, ať podporují práci z domova (home office)
  • účast na svatbách a pohřbech omezena na 10 osob (místo původních 30)

Opatření platná od středy 20. října - roušky i venku a v autě

V pondělí 19. 10. oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula nová opatření. Jsou platná od středy 21. října 2020 (0:01):

  • Roušky jsou povinné ve všech zastavěných prostorách, tj. na území obcí. Roušky nemusí mít členové jedné rodiny a pokud jsou od sebe lidé vzdálení více než dva metry.
  • Roušky jsou povinné v autě. Roušky nejsou nutné, pokud jede člověk sám, případně pokud cestuje pouze se členy své rodiny.

Opatření platná od středy 14. října

V pondělí 12. 10. v pozdních hodinách oznámila vláda ČR další opatření, která by měla zabránit či alespoň snížit šíření koronaviru. Jsou platná od středy 14. října 2020 (0:01).

  • Zavírají se všechny školy. Otevřené zůstávají pouze školy mateřské. Pro děti členů pracovníků záchranného systému mají být vyčleněna zařízení.
  • Studenti, kteří mají trvalý pobyt v ČR, nesmí pobývat na kolejích.
  • Zákaz praktické výuku na středních školách
  • Výjimky učení jeden na jednoho na ZUŠ byla zrušena
  • Restaurace, kluby i bary nesmí vůbec otevřít. Výdej jídla je možný pouze přes výdejní okénku (take away).
  • Hotelové restaurace mohou být otevřené maximálně do 20:00.
  • Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.
  • S výjimkou orgánů státní správy a samosprávy se mohou lidé shromažďovat v maximálním počtu šesti osob. Platí i venku a týká se i sportovců.
  • Nařízení jsou platná od konce nouzového stavu. Školy se mají znovu otevřít 2. listopadu, tj. po prodloužených podzimních prázdninách.
  • Už od úterý 13. října (a do odvolání) je povinné nosit roušky na zastávkách MHD a v čekárnách.

Opatření vyhlášená 8. října 2020

Od 9. října 2020 omezila vláda volnočasové aktivity.

  • Až do 25. října musejí restaurace zavírat nejpozději ve 20 hodin. U jednoho stolu mohou sedět max. 4 osoby. Platí to i pro rodinné příslušníky.
  • Od pátku 9. října se uzavírají posilovny, bazény, koupaliště, sauny.
  • Od pondělí 12. října se zavírají kina, divadla i zoo. Ruší se všechny kulturní akce.
  • Od pondělí 12. října se ruší všechna sportovní utkání.
  • Otevřena zůstávají jen venkovní sportoviště, kde může být maximálně 20 osob. Vnitřní sportoviště se uzavírají. Bez výjimky.
  • Provoz úřadů byl omezen na 2 dny v týdnu a jen pět hodin.
  • V nemocnicích platí po dobu dvou týdnů zákaz návštěv.
  • Obchodní centra zůstávají otevřena. Vypíná se však Wi-fi připojení. V restauracích a fastfoodech v obchodních centrech smí u stolu sedět maximálně dva lidi.
  • Do obchodů mohou lidé maximálně po dvou. S dětmi může jít jen jeden rodič. Skupiny od sebe musí dodržovat dvoumetrové rozestupy.
  • 2. stupeň základních škol čeká střídavá distanční výuka. Víceletá gymnázia: nižší stupně se budou učit prezenčně, vyšší distančně.
  • Školní družiny zůstávají v provozu. Školní kroužky se ruší.
  • Provoz MŠ bez omezení.
  • 1. stupeň ZŠ se učí prezenčně. Hudební výchova je bez zpěvu, tělocvik je bez omezení.
  • Výuka na vysokých školách probíhá distančně.
  • ZUŠ se uzavírají. Kromě výuky jeden na jednoho (tj. jeden učitel na jednoho žáka).
  • SŠ a VOŠ přecházejí na distanční výuku.

Opatření platná od 1. září 2020

Od 1. 9. 2020 budou roušky povinné ve všech dopravních prostředcích Dále budou povinné v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, v úřadech či ve volebních místnostech. Toto opatření bude platit plošně na celém území České republiky.

"Roušky zavádíme od 1. září plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Karanténa byla zkrácena na 10 dní (z původních 14 dní), a to od doby posledního kontaktu s nakaženou osobou. Hygienik může karanténu prodloužit.

Plošné testování

Ve čtvrtek 23. dubna odstartovalo v ČR plošné testování protilátek na koronavirus.

Zmrazení nájemného. Ve čtvrtek 23. dubna vláda ČR schválila nařízení, že po dobu trvání mimořádných opatření v souvislosti s pandemií koronaviru nebude moci docházet ke zvyšování nájemného bytů.

Ve čtvrtek 23. dubna Městský soud v Praze zrušil s platností od pondělí 27. dubna čtyři mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví. Omezení volného pohybu a maloobchodů tak nejsou platná. Soud vyhověl žalobě, podle které jsou tato opatření chaotická. Soud je označil za protizákonná a jeho rozhodnutí je pravomocné.

Zrušena byla tato opatření:

  • omezení maloobchodního prodeje z 26. března
  • omezení maloobchodního prodeje ze 17. dubna
  • omezení volného pohybu osob z 23. března
  • omezení volného pohybu osob z 15. dubna

"Budeme hledat takové řešení, abychom vyhověli soudu, a současně jsme zachovali opatření, která jsou z epidemiologického hlediska klíčová pro zamezení šíření epidemie," reagoval na to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Uvolňování vybraných opatření

Na zasedání vlády dne 23. 4. bylo rozhodnuto o urychlení uvolňování některých opatření (pokud nedojde ke zhoršení epidemiologické situace).

Od pátku 24. 4. byl zrušen zákaz volného pohybu osob. Lidé se mohou venku pohybovat ve skupinách, které čítají maximálně 10 osob.

Co se kdy otevírá? (aktualizovaný vládní harmonogram)

Od 27. dubna 2020

  • Provozovny do 2 500 m2 (včetně turistických informačních center), pokud nejsou v nákupních centrech nad 5 000 m2(netýká se provozoven, které budou otevírány v dalších etapách)
  • Autoškoly
  • Posilovny a fitness centra bez využití zázemí (sprchy, šatny)
  • Bohoslužby do 15 osob za přesně definovaných podmínek
  • Knihovny
  • Zoologické, botanické a dendrologické zahrady (venkovní prostory)

Od 11. května 2020

  • Všechny provozovny v nákupních centrech*
  • Provozovny nad 2 500 m2, které nejsou v nákupních centrech
  • Restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních (letních) zahrádek
  • Holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby
  • Muzea, galerie a výstavní síně
  • Zámky, hrady, skanzeny (venkovní prostory)
  • Venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti
  • Možnost individuální přípravy žáků a studentů SŠ, konzervatoří a VOŠ ve školách na závěrečné/maturitní zkoušky a absolutoria
  • Individuální výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky
  • Prezenční výuka ve školách při dětských domovech se školou, výchovných a diagnostických ústavech
  • Kulturní, společenské, sportovní akce například kina (dvojici diváků má od dalších oddělit jedno volné sedadlo), divadla (bude možné obsadit jen každou druhou řadu), koncerty či cirkusy. Podle vládního nařízení bude platit maximální účast 100 lidí. Stejný počet platí i pro svatby.

Od 25. května 2020

  • Restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky (vnitřní prostory)
  • Hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení (včetně jejich restaurací a kaváren)
  • Taxislužby (dosud nepovolené)
  • Živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tetování, piercing)
  • Divadla, zámky, hrady a ostatní kulturní aktivity za přesně definovaných podmínek
  • Zotavovací akce apod. pro děti do 15 let věku
  • Další včetně opatření v cestovním ruchu
  • Svatby za specifických hygienických podmínek
  • Zoologické, botanické a dendrologické zahrady (včetně vnitřních prostor)
  • Možnost osobní přítomnosti žáků 1. stupně základních škol a jejich organizované a zájmové aktivity nepovinného charakteru formou školních skupin – doporučeno 15 dětí ve skupině (jedno dítě v lavici), bez možnosti měnit složení skupin, roušky doporučeny (o nošení/nenošení rozhodne vyučující), povinně pak roušky ve společných prostorách školy.

Nejdříve od 1. června 2020

  • Možnost realizace maturitních a závěrečných zkoušek a absolutorií na konzervatořích a vyšších odborných školách.
  • Omezená možnost realizovat praktické vyučování (odborný výcvik) na středních a vyšších odborných školách – podmínky obdobné jako u školních skupin.

Kdy do školy?

  • Od 20. dubna se podle návrhu budou moci do škol vrátit studenti vysokých škol. Ale jen ti z posledních ročníků a maximálně ve skupině po pěti osobách. Mohou se tak konat například přípravy ke státnicím a rigorózním zkouškám.
  • Od 11. května se do školních budov budou moci vrátit tudenti závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol. Mohou se připravovat na závěrečné zkoušky a absolutoria.
  • Od 25. května bude dle návrhu možnost osobní přítomnosti žáků 1. stupně základních škol. Půjde o školní družiny, ve kterých bude doporučený počet 15 žáků.
  • Od 1. června bude možnost realizace maturitních a závěrečných zkoušek a absolutorií na konzervatořích a vyšších odborných školách.

Robert Plaga upřesnil opatření ve školách: Děti budou v lavicích po jednom a bez roušek

V pondělí 30. 3. vláda rozhodla o prodloužení omezení volného pohybu do 11. dubna, do tohoto data mají být uzavřené také restaurace a obchody. Bylo také rozhodnuto, že krizový štáb povede Jan Hamáček. Prymulu se má věnovat projektu chytré karantény. Kabinet rozhodl, že děti do dvou let nemusí nosit roušku, tato povinnost se také nevztahuje na řidiče, kteří jsou ve vozidle sami.

Ve čtvrtek (26. 3.) bylo oznámeno, že zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb se od pátečních 6.00 nebude týkat zámečnictví, oprav, údržby a instalace strojů a zařízení pro domácnost. Dále se zákaz nebude vztahovat na myčky aut. Výjimka přišla také pro hotely a penziony, které mohou ubytovat zaměstnance (nadále nesmí ubytovat cizince).

Ve čtvrtek dále vláda projednala, že ošetřovné bude vyplaceno všem rodičům do 13 let věku dítěte. Vláda také informovala, že OSVČ, kteří nemohou kvůli opatřením proti koronaviru pracovat, budou dostávat 15 000 Kč měsíčně.

Ministerstvo zdravotnictví podle aktuálního vývoje ve světě mění seznam rizikových zemí. Ve čtvrtek 24. března na něm přibylo 6 států: USA, Austrálie, Portugalsko, Kanada, Malajsie a Izrael. Ze seznamu naopak zmizely Jižní Korea a Čína. Aktuálně je tak vysoce rizikových 19 zemí.

Dalším nařízením vlády je, že se lidé na veřejnosti mohou pohybovat maximálně ve dvou (neplatí na příslušníky stejné domácnosti a účastníky pohřbů). Nařízení platí do 1. dubna (6:00).

Vláda doporučila lidem nad 70 let, aby vůbec neopouštěli své domovy. Výjimkou jsou návštěvy lékaře.

Na středečním zasedání vláda schválila, že od půlnoci (čtvrtek 19. března) platí povinnost nosit na veřejnosti ochranné pomůcky dýchacích cest (roušky, ústenky, šátky nebo šály). Byl také vymezen čas, ve který si smí v otevřených obchodech nakoupit pouze senioři starší 65 let. Původně byl vymezený čas stanoven od 10:00 do 12:00, to však vydržel pouhý den. Ve čtvrtek vláda rozhodla o změně. Dvě hodiny vyhrazené pro nákup seniorů jsou od pátku mezi 7:00 a 9:00. Skupina byla rozšířena o hendikepované s průkazem ZTP a jejich případný doprovod. Toto opatření se netýká lékáren. Další změny v tomto opatření byly schváleny v pondělí 23. března. Od středy 25. března obchody nad 500 metrů čtverečních budou mít pro seniory vyhrazenou dobu mezi 8 a 10 hodinou. Menší obchody vyhrazenou dobu výlučně pro seniory vyhrazenou nemají.

Od půlnoci 16. března 2020 začalo na území ČR platit usnesení omezující pohyb osob. Lidé mají co nejvíce zůstávat doma a ven vycházet jen v nezbytně nutných případech (do práce, na nákupy, postarání si o osobu blízkou, do parku apod.). Lidé by se na případných procházkách neměli potkávat. Zákaz volného pohybu osob platí do úterý 24. března 06.00. V pondělí 23. března bylo nařízení týkající se omezení volného pohybu prodlouženo do 1. dubna.

Pendleři dostali 23. března na výběr: "Buď zůstanou v Česku, nebo mají možnost odjet do Německa nebo Rakouska a tam si zajistit ubytování a po následující tři týdny tam mohou pracovat. Kdykoliv se ale rozhodnou vrátit, budou umístěni do čtrnáctidenní karantény," prohlásil ministr vnitra Hamáček.

Články