Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Český slavík 2024

Na vývoji účinné vakcíny proti koronaviru který způsobuje nemoc covid-19 usilovně pracují týmy vědců po celém světě.

Vakcína Pfizer

Největší úspěch zaznamenala americká farmaceutická společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech, jejíž vakcína byla jako první na začátku prosince 2020 schválena k použití v několika zemích. Schválena byla v Kanadě, Bahrajnu, Saudské Arábii a v USA. Velká Británie začala očkovat své občany vakcínou Pfizer v úterý 8. prosince 2020.

Stav vývoje vakcíny k 31. říjnu 2020

Po celém světě bylo v různých stupních vývoje na 150 očkovacích látek proti koronaviru. Na konci října se 12 z nich nacházelo ve třetí, finální fázi testování, ve které je vakcína aplikována tisícům dobrovolníků. Nejvíce si v té době odborníci slibovali od vakcín, které vyvíjely společnosti AstraZeneca, Moderna a Pfizer. AstraZeneca svou vakcínu vyvíjí společně s Oxfordskou univerzitou.

Šest vakcín se již předběžně testovalo. Ruská vláda například schválila vakcínu nazvanou Sputnik V a dále pak vakcínu ze sibiřského střediska Vektor. Další čtyři vakcíny se podávaly v Číně.

Vývoj vakcíny v ČR

Vakcínu proti nemoci covid-19 vyvíjela také Česká republika Oznámil to v pondělí 4. května 2020 na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Očkování je klíčová záležitost, neboť může kdykoli udeřit další vlna. Byla zahájena první fáze vývoje z celkových tří. Do druhé fáze se česká vakcína nedostala, protože v listopadu 2020 už bylo na spadnutí schválení některé z jiných vyvíjených vakcín.

Na vývoji vakcíny proti nemoci covid-19 se podílely společně s ministerstvem zdravotnictví Státní zdravotní ústav, Ústav hematologie a IKEM V čele výzkumu stála internistka a kardioložka Věra Adámková

Historie vývoje vakcíny ve světě

Vyvinou vakcínu se snaží v mnoha zemích. Příprava léku je pak ve fázi studií. Evropská komise pak uspořádala na začátku května dárcovskou konferenci na podporu vývoje vakcíny a léku. Za první den se podařilo získat téměř celou cílovou částku ve výši 7,5 miliardy eur (205 miliard Kč). Například Německo přislíbilo 525 milionů eur, ČR pak 750 tisíc eur.

Rychlý vývoj vakcíny přislíbil i americký prezident Donald Trump který prohlásil, že rychlost bude nebývalá. Američané dle jeho slov udělají vše, co je v lidských silách. Za projekt vývoje vakcíny se rozhodl nést odpovědnost. Bílý dům uvažuje, že do konce roku 2020 bude připraveno 100 milionů dávek vakcíny. Což by znamenalo zkrácení doby vývoje o celých 8 měsíců. Tomuto postupu však oponují odborníci, který říkají, že v běžné praxi klinické testy zaručující bezpečnost a účinnost vakcíny měly trvat 12 až 18 měsíců. Američané též usilovně pracují na vývoji léku. Hodně si slibují od experimentálního léku remdesivir jehož použití má zatím pozitivní výsledky.

S vakcínou proti koronaviru přišel také švýcarský imunolog z bernské univerzitní kliniky Martin Bachmann. Očkovat chce začít už v říjnu Aby to bylo možné, muselo se maximálně urychlit testování a schvalovací řízení.

Vědci z Pittsburghu na začátku dubna 2020 oznámili, že otestovali na myších potenciální očkování proti tomuto viru. Vakcína dle jejich tvrzení zafungovala. Vytvořila dostatečné množství protilátek, aby byl vir neutralizován.

Onemocnění covid-19

Nový typ koronaviru, který dostal označení 2019-nCoV, vědci zaznamenali v Číně na začátku roku 2020. Šířit se začal v závěru roku 2019. Jde o sedmý typ z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Pro onemocnění tímto koronavirem byl zvolen název covid-19 (z anglického Coronavirus disease 2019).

Ze začátku epidemie byla většina nakažených i mrtvých evidována na území pevninské Číny, kde se však situace postupně uklidňuje. Postupně se pak epicentrum nákazy přesunulo do Evropy, konkrétně do Itálie. Infekce byla postupně zaznamenána ve většině zemí světa.

Články