Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Český herec Ladislav Pešek, vlastním jménem Ladislav Pech, se narodil 4. října 1906 v Brně. Zemřel 13. července 1986 ve věku 79 let v Plzni. Je pohřbený na Vyšehradském hřbitově v Praze.

Nejznámější role

Kariéra

Na svět přišel do umělecké rodiny, jeho rodiče byli herci a jeho vzdálený příbuzný (strýc jeho babičky) byl Václav Thám, který založil vlastenecké divadlo Bouda. Divadlo hrála i jeho o devět let starší sestra Marie Pešková (později Waltrová).

Pešek stanul poprvé na prknech, co znamenají svět, ve čtyřech letech. Rodiče si však nepřáli, aby se stal hercem, přesto se přihlásil na brněnskou konzervatoř. Když hrál v brněnském Zemském divadle, přijal za své maminčino dívčí příjmení, aby si jej v divadle nepletli s otcem. Když mu bylo 23 let, dostal nabídku hrát v Národním divadle. Bez váhání ji přijal a ve Zlaté kapličce působil bezmála půl století.

Film ze začátku odmítal a upřednostňoval hraní na divadle, přesto si Ladislav Pešek zahrál v několika desítkách českých filmů, bylo jich zhruba 80. Poprvé stanul před kamerou v roce 1931 ve snímku Miláček pluku (role Pepiho Kulíka). Jeho doménou se staly komedie. Hrál například ve studentských filmech Škola základ života (1938) a Cesta do hlubin študákovy duše (1939). Objevil se také v pohádkách Popelka (1969), „Já už budu hodný, dědečku!“ (1978), Císařovy nové šaty (1956), Hrátky s čertem (1956) a Obušku, z pytle ven! (1955).

Za svou dlouhou kariéru získal celou řadu významných ocenění a titulů. V roce 1954 získal čestní titul zasloužilý umělec a o 4 roky později pak titul národní umělec. V roce 1967 byl oceněn Řádem práce a v roce 1974 získal ocenění „zasloužilý člen Národního divadla“. V roce 1981 získal Řád republiky.

Osobní život

Po nějakou dobu byla jeho družkou herečka Jiřina Štěpničková. V epizodě seriálu Malý pitaval z velkého města nazvané „Kuchařinka“ hráli Štěpničková a Pešek manželský pár. 

Ladislav Pešek byl ženatý dvakrát. Poprvé měl veselku v říjnu 1937, za ženu si vzal svou fanynku, která mu posílala básničky a podepisovala se „Divá Bára“. Vzal si ji z donucení, protože vyhrožovala, že se zabije. Později si našla jiný objekt svého zájmu a na řadu přišel rozvod. Druhé jeho manželství už bylo klidnější, za ženu pojal profesorku a měl s ní dceru Zuzanu Peškovou.